Smlouvy na dobu určitou budou moci zaměstnanci dostávat opakovaně

Pracovní poměr na dobu určitou nejspíš bude možné opět uzavírat opakovaně. Sněmovna ve třetím čtení schválila senátní novelu, která takovou možnost vrací do zákoníku práce. Někteří opoziční poslanci mají k novele výhrady, odboráři s ní souhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7.11.2012

Poslanecká sněmovna 7.11.2012 | Foto: Filip Jandourek

Novela má hlavně zpružnit trh práce a pomoci zlepšit konkurenceschopnost firem. Umožní například zaměstnávat sezonní pracovníky bez časového omezení.

Poslanci návrat řetězení smluv na dobu určitou vidí neradi, podle nich by však mohlo pomoci najít práci více lidem.

„Není to úplně ideální, pokud máte smlouvu na dobu určitou, ale je to určitě lepší, než když nemáte smlouvu žádnou,“ řekl poslanec za ODS Miroslav Jeník.

Antonín Seďa z ČSSD oponuje, že novela neřeší jeden potenciální problém. Kdyby se totiž uzavírání smluv na dobu určitou mnohokrát opakovalo, zaměstnanci by podle něj mohli mít problém získat půjčku nebo hypotéku.

Práce na dobu určitou by mohla být v některých oborech znovu bez omezení

Číst článek

Odboráři s řetězením smluv na dobu určitou souhlasí. Potvrdil to místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. V novele je totiž ochrana před zneužitím smluv zaměstnavateli.

„Zaměstnavatel musí potom prokázat, že opravdu existují důvody, na jejichž základě nelze zaměstnanci v tu chvíli práci dát," vysvětlil.

Podmínkou neomezeného opakování pracovního poměru na dobu určitou má být také dohoda zaměstnavatele s odborovou organizací.

Poslanci doplnili senátní předlohu i o zkrácení doby na odpočinek mezi dvěma dvanáctihodinovými směnami z nynějších 12 na 11 hodin.

Novela zákoníku práce teď míří na Pražský hrad k podpisu prezidenta republiky Miloše Zemana.

Konfederace zaměstnaneckých a podnikatelských svazů novelu vítá

Novelu podporuje i Konfederace zaměstnaneckých a podnikatelských svazů České republiky. Podle jejího předsedy Jana Wiesnera existuje množství prací, na které je možné pracovní smlouvy na dobu určitou využít.

„Jsou to především sezonní práce, ať už je to ve stavebnictví nebo v zemědělství, ale jsou to i některé práce u malých a středních podniků, protože zakázek není tolik, jsou to zakázky jen na určitou dobu a žádný zaměstnavatel na ně nemůže držet pracovníky v trvalém pracovním poměru,“ myslí si Wiesner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Konfederace zaměstnaneckých a podnikatelských svazů České republiky Jan Wiesner se ve Stalo se dnes na Radiožurnálu vyjádřil k novele zákoníku práce

Výhrady některých opozičních politiků, že by úprava mohla být zaměstnavateli zneužívána ve vyvíjení tlaku na zaměstnance, předseda Konfederace zaměstnaneckých a podnikatelských svazů odmítá.

„Ty podniky, které máme ve svazu, jsou velice solidní podniky, které mají zájem na tom, aby zaměstnanost udrželi, aby dali lidem práci. Řada těch podniků je v malých městech, na vesnicích, kde se ti lidé vzájemně znají, a žádnému podnikateli není dobře, když musí propustit pracovníka,“ tvrdí Wiesner.

Zaměstnavatelé ale budou muset splnit několik podmínek, například se dohodnout s odbory. Další administrativní zátěž to ale podle Wiesnera firmám nepřinese.

„Odbory mají samozřejmě zájem, aby nezaměstnanost nestoupala. Takže si myslím, že tam, kde jsou odbory, se dohodnou, a bude to po vzájemné dohodě s odbory. Tam, kde odbory nejsou, to znamená u některých malých nebo středních podniků, to budou asi řešit vnitřním předpisem,“ doufá Wiesner, který si pochvaluje spolupráci s odbory.

„Tak jak se v mnohých věcech s odbory neshodneme, tak v tomto jsme se shodli a jsme v tom zajedno a je to vzájemná dohoda ku prospěchu věci,“ myslí si předseda Konfederace zaměstnaneckých a podnikatelských svazů České republiky Jan Wiesner.

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, Simona Bartošová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme