Sněmovna bude jednat o zákazu pobytu pro chronické pachatele

Radnice by mohly dostat možnost, jak se bránit proti chronickým pachatelům přestupků. Pokud dnes sněmovna podpoří návrh zákona poslankyně a exprimátorky Chomutova Ivany Řápkové, mohly by jim až na 3 měsíce zakázat pobyt v místě, kde se přestupků dopouštějí. Kdyby nařízení nedodrželi, mohli by jít až na 3 roky do vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivana Řápková | Foto: Alžběta Švarcová

Řápková původně počítala s tím, že by chronické pachatele přestupků mohla obec vykázat až najeden rok, změnu ale prosadil sněmovní výbor. O normě by dnes měli poslanci hlasovat naposledy.

„Ten zákaz pobytu samozřejmě neznamená přelévání občanů z jednoho města do druhého. Zákaz pobytu je možno uložit i v části obce, ale v té části obce dotyčná osoba nesmí mít trvalý pobyt. Sankci nebude možno uložit mladistvému a je důležité upozornit, že tato nová sankce bude ukládána pouze v krajních případech,“ zdůrazňuje poslankyně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivana Řápková vysvětluje hlavní body svého návrhu

Řešení Řápkové odmítá sociální demokratka Milada Emnmerová. Podle ní by měl stát těmto sociálně nepřizpůsobivým lidem obstarat práci.

„Hlavní věc je, že jim tam nikdo tu práci nenabídne. Neboli východiska pro ně jsou problematická, možná páchají i trestné činy. Vykázat toho člověka je nejjednodušší, ale on bude ve stejné situaci, ať už bude vykázán kamkoliv. To není řešení, je to bludný kruh,“ tvrdí.

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme