Sněmovna schválila odškodnění pro oběti okupace Československa 1968

Oběti okupace Československa z let 1968 až 1991 a jejich pozůstalí se zřejmě dočkají odškodnění v řádu desítek tisíc korun. Počítá s tím návrh zákona z dílny poslanců ODS, který dnes schválila Poslanecká sněmovna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tanky v Praze

tanky v Praze | Foto: Jan Rosenauer

Předkladatelé zákona jeho přijetí vítají. Litují ale, že jimi původně navrhované částky na jednorázové odškodnění byly nakonec pod hrozbou ČSSD a KSČM, že zákon zablokují, sníženy. V případě úmrtí na 150 000 korun a v případě zranění na 70 000 korun.

Místopředseda ODS Petr Nečas ale doufá, že senátoři, kteří teď zákon posoudí, vše napraví: "Chceme dosáhnout toho, aby Senát pokud možno tyto částky navýšil někam blíže k těm původním číslům - na částku jednoho milionu korun pro pozůstalé usmrcených obětí a 500 000 pro zranění s trvalými následky."

Otázku jak a kde budou moci oprávněné osoby, tedy oběti okupace Československa z let 1968-91, o své odškodnění žádat, nechce zatím Nečas předjímat:"V tuto chvíli by to znamenalo předkládat tyto žádosti u ministerstva vnitra a musí to být žádosti doložené buďto svědecky nebo s příslušnou dokumentací z těch let, kdy k události došlo. Ale znovu opakuji, že toto bude ještě projednávat Senát, a není vyloučeno, že dojde ke změnám."

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme