Sněmovna schválila odškodnění pro oběti okupace Československa 1968

Oběti okupace Československa z let 1968 až 1991 a jejich pozůstalí se zřejmě dočkají odškodnění v řádu desítek tisíc korun. Počítá s tím návrh zákona z dílny poslanců ODS, který dnes schválila Poslanecká sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tanky v Praze | Foto: Jan Rosenauer

Předkladatelé zákona jeho přijetí vítají. Litují ale, že jimi původně navrhované částky na jednorázové odškodnění byly nakonec pod hrozbou ČSSD a KSČM, že zákon zablokují, sníženy. V případě úmrtí na 150 000 korun a v případě zranění na 70 000 korun.

Místopředseda ODS Petr Nečas ale doufá, že senátoři, kteří teď zákon posoudí, vše napraví: "Chceme dosáhnout toho, aby Senát pokud možno tyto částky navýšil někam blíže k těm původním číslům - na částku jednoho milionu korun pro pozůstalé usmrcených obětí a 500 000 pro zranění s trvalými následky."

Otázku jak a kde budou moci oprávněné osoby, tedy oběti okupace Československa z let 1968-91, o své odškodnění žádat, nechce zatím Nečas předjímat:"V tuto chvíli by to znamenalo předkládat tyto žádosti u ministerstva vnitra a musí to být žádosti doložené buďto svědecky nebo s příslušnou dokumentací z těch let, kdy k události došlo. Ale znovu opakuji, že toto bude ještě projednávat Senát, a není vyloučeno, že dojde ke změnám."

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme