Soud nezbavil Součkovou mlčenlivosti ve sporu s Diag Human

Táborský okresní soud nezbavil mlčenlivosti ministryni zdravotnictví Marii Součkovou ve sporu se společností Diag Human. Závazek mlčenlivosti pro obě strany obsahuje smlouva mezi státem a firmou, která počátkem 90. let neúspěšně usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Součková | Foto: Úřad vlády ČR

Když tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar vysvětloval dalšímu účastníkovi soutěže, firmě Novonordisk, proč zakázku nezískala, použil v souvislosti s Diag Human podle tisku výraz "pochybná firma".

Za poškození dobrého jména musela vláda společnosti zaplatit 326 milionů korun. Státu navíc hrozí, že by měl Diag Human vyplatit jako náhradu za obchodní ztráty a úroky dalších až šest miliard.

S tím Marie Součková není spokojená a nedávno uvedla, že má ve sporu s firmou Diag Human k dispozici nové závažné skutečnosti a důkazy, které mohou spor ovlivnit ve prospěch státu. V žalobě proto požadovala neplatnost článku čtyři smlouvy, který obsahoval povinnost mlčenlivosti.

Firma Diag Human už v minulosti od mlčenlivosti odstoupila a ke stejnému kroku vyzvala ministryni. Podle ní ale zmíněný článek smlouvy odporuje zákonu o poskytování informací.

Veřejnost i poslanci se o vyplacení stovek milionů korun za neúspěšný obchod s krevní plazmou dozvěděli až zpětně. Kauzu nyní zkoumá sněmovní vyšetřovací komise.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme