Soud opět zprostil manažery Agroplastu obžaloby z pašování zbraní

Bývalé manažery firmy Agroplast Petra Perničku a Zbyňka Švejnohu zprostil liberecký krajský soud obžaloby z nelegálního obchodování s protiraketovým systémem. Za údajný nezákonný obchod se zbraněmi v hodnotě 70 miliónů dolarů jim hrozilo až osm let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud zprostil obžaloby bývalé manažery Agroplastu | Zdroj: ČTK

Soudkyně Olga Fričová při zdůvodňování zprošťujícího rozsudku uvedla, že část důkazů získaných v rámci žádosti o právní pomoc v zahraničí (v Bulharsku a Rakousku) je nepoužitelná. U výslechu cizinců totiž nebyli obhájci a tím bylo porušeno právo obžalovaných. Opakování výslechů v cizině soudkyně zamítla - důvodem je to, že od žalovaného skutku uplynulo víc než deset let.

Jak uvedla soudkyně Fričová, navíc nikdy nebylo proti obžalovaným řádně zahájené trestní stíhání, protože jejich obhájci nedostali doručenky do vlastních rukou. Nesouhlasí podpisy advokátů na doručenkách.

Podle obžaloby firma Agroplast v devadesátých letech obchodovala se zbraněmi bez povolení a licence. Vojenská technika údajně putovala do Bulharska či Severní Koreje. Státní zástupce se soustředil na jeden nelegální export protiraketového systému za 70 milionů dolarů. Tvrdí, že ho získala obchodní společnost, kterou zastupoval občan Jižní Koreje.

Rozsudek není ještě pravomocný, státní zástupce Jan Jakovec se proti verdiktu na místě odvolal k Vrchnímu soudu v Praze: "Pokud jde o regulérnost trestního stíhání, to je věc stará deset let. Tehdy byly podmínky pro zahájení soudního stíhání nastavené jinak. Dneska vyslovila soudkyně tento názor. Prokazovali jsme konkrétní obchod s vojenským materiálem. Jenom jeden obchod byl zrealizován - zbrojní systém S-300. Bohužel soud odmítl návrh obžaloby na doplnění dokazování. Chtěli jsme právní pomoci zopakovat z toho důvodu, že jsem akceptoval námitku obhajoby, že nebyli u výslechů svědků. To bohužel nebylo akceptováno."

Jak soud začal:
Soud začal znovu projednávat případ bývalých manažerů Agroplastu

Ivana Bernáthová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme