Soud začal řešit bydlení šéfa NKÚ Františka Dohnala

Soud se dnes začal zabývat jednou z trestních kauz prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Obžalobě čelí za to, že měl využívat nepřiměřeně luxusní byty placené ze státního rozpočtu, převedeno do řeči trestního zákoníku měl porušit povinnosti při správě cizího majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal u soudu.jpg

František Dohnal u soudu.jpg | Zdroj: ČTK

Dohnal krátce po svém jmenování do čela NKÚ v roce 2005 začal bydlet se svou rodinou v pětipokojovém bytě v Praze na Vinohradech.

O dva roky později se přestěhoval, když tento jeden původní byt vyměnil za dva jiné na Žižkově. NKÚ za tyto nemovitosti platil měsíčně skoro 76 tisíc korun, což je podle státního zástupce nájemné převyšující přiměřenou částku.

František Dohnal před soudem jakoukoliv vinu odmítl. Řekl, že obvinění je účelové s politickým kontextem. V této souvislosti připomněl, že trestní oznámení na něho podal předseda kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Koníček v době, kdy NKÚ prověřoval hospodaření lyžařského šampionátu v Liberci. Před novináři ale obvinění komentovat odmítl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze šéfa NKÚ Františka Dohnala hovoří v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Českého rozhlasu Martin Drtina.mp3

„Jestli chcete, obraťte se na mého advokáta,“ řekl.

Dohnalův právník Václav Vlk je s dosavadním průběhem procesu spokojený. K částce, kterou úřad platil, se zatím nechce vyjadřovat s odkazem na to, že to bude předmětem dalšího dokazování.

Přiměřené versus nepřiměřené bydlení

Jádrem celé kauzy je otázka „přiměřeného bydlení“. Na tom, zda šlo o přiměřené či nepřiměřené bydlení, závisí i výsledek případu.

Soud bude muset porovnat, zda měsíční nájem 76 tisíc korun za byt pro pětičlennou rodinu ústavního činitele v centru Prahy je adekvátní, zda odpovídá obvyklému nájmu a zda ostatní ústavní činitelé bydlí v podobně situovaném bytě.

Dohnal si navíc byt nevybíral sám, to byl úkol hospodářské správy úřadu. Šéf NKÚ měl možnost jen některý z předvybraných bytů odmítnout.

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

Navíc, ani takto vysoký nájem za bydlení prezidenta úřadu nikdy nepřekročil částku, která pro něj byla ve státním rozpočtu vyčleněna. A rozpočet jak známo schvalují právě poslanci, od kterých podnět k vyšetřování vzešel.

Výsledek dnes odročeného hlavního líčení bychom se měli dozvědět s největší pravděpodobností 13. prosince.

František Dohnal čelí dalším soudním stíháním. Ještě tento týden by se měla před soudem řešit kárná žaloba, dále čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele a také ze zpronevěry.

Martin Drtina, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme