Soudní líčení v kauze Berka zřejmě čekají komplikace
Soudní líčení v kauze podezřelých konkursů ústeckého soudce Berky se může zkomplikovat. Jeden z obžalovaných Daniel Thonat totiž tvrdí, že ho policisté k výpovědi nutili. Thonat je dnes v programu na ochranu svědků, takže není možné se ho zeptat na podrobnosti. Český rozhlas Rádio Česko má ale k dispozici přepis soudního líčení, kde Thonat zpochybňuje zákonnost takzvaného přípravného řízení. S podobnými informacemi vystoupil před soudem i další obžalovaný Vladislav Větrovec. Žalobce Jaroslav Dolejší ale tvrdí, že jde o úskoky obžalovaných.
V takzvané kauze soudce Berky stojí před soudem devět lidí. Jsou obžalováni ze zločinného spolčení, zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Škoda se podle odhadů odhaduje na 290 miliónů korun.
Policie údajné podvody odhalila v roce 2003 díky podezřelému konkurzu na Union banku. Policie pak zmiňovanou skupinu lidí postupně obvinila ze zmanipulování dalších konkurzů. Klíčovou osobou posledních událostí v případu je kromě konkursního správce Daniela Thonata také údajný organizátor zločinného spolčení - Vladislav Větrovec.
Thonat jeho jméno zmiňuje ve výpovědi ze 7. února 2007. V ní říká, že ho v březnu 2003 neznámí policisté odvezli do jednoho pražského hotelu, kde ho nutili, aby v kauze vypovídal jako klíčový svědek:
Naložili mě do auta. Odvezli mě do jakéhosi hotelu na Zbraslavi, který se jmenuje Barbora a začali říkat, že je nutné, abych promluvil v této kauze, abych mluvil a když nebudu mluvit, že dopadnu špatně. Jakmile doktor Větrovec vyjde 17. května z vězení, bude obviněn z přípravy vraždy, tak osmnáctého půjde zpátky. Že už jsou připraveni novináři a všechno.
Byl jsem z toho zmatený. Říkali, že budu mluvit. Já jsem se málem připočůral. Byla tam vypolstrovaná místnost, bylo to na hotelu. Na tom hotelu bylo napsáno: Všechny místnosti jsou obsazeny, takže se tam nemáte ani kam dovolat. Asi za hodinu mě odvezli na výslech k panu doktorovi Dolejšímu.
Thonat také před soudem tvrdil, že může informace o podivných praktikách policie doložit. Jeho slovům dává zatím částečně za pravdu například fakt, že zmiňovaný hotel Barbora je ve skutečnosti policejní ubytovna. Kroky policistů ale zpochybnil 7. února i Vladislav Větrovec.
Ten tvrdí, že jej policisté navštěvovali ve vazební věznici bez advokáta. A tudíž podle něj překročili zákon. Jedné ze schůzek se zúčastnil dokonce tehdejší náměstek protikorupční policie Josef Bečvář. Návštěvy potvrdila Vězeňská služba. Větrovec před soudem prohlásil, že ho policisté zastrašovali a vydírali:
"Já už od počátku mého stíhání jsem tvrdil, že v podstatě došlo k nestandardním způsobům ve vyšetřování, což postihlo i mou osobu. Já se o tom zatím v tuto chvíli nebudu zmiňovat a podrobně rozšiřovat."
Žalobce Jaroslav Dolejší se k tvrzením obou obžalovaných nechce veřejně vyjádřit. Mimo mikrofon ale uvedl, že jde o úskoky a snahu, jak zkomplikovat soudní řízení, tím, že zdiskreditují policejní vyšetřovatele. Kvůli tvrzením Větrovce a Thonata předvolal soudce Jiří Bernát minulý týden vyšetřující policisty Veroniku Fišerovou a Radima Vojáčka.
Oba před soudem razantně odmítli, že by na oba obžalované vyvíjeli jakýkoli nátlak. Situace v soudní síni při jejich výpovědích byla velice vypjatá. Protože byla část reportáže nahrávána v místnosti soudu, kvalita zvuku je snížená. Fišerová například Větrovcovi na jeho otázku, položenou při výslechu, odpověděla:
"My jsme vám nic nepodsouvali, nevydírali jsme vás, do ničeho jsme vás netlačili." A obratem dodala: "Já vím, že pan Větrovec se stýká s inspekcí a dává jí podklady, jenom aby my jsme měli nepříjemně."
Její nadřízený Vojáček také striktně popřel jakoukoli formu nátlaku. Prohlásil, že Větrovec lže a že se bude bránit. Soudce Jiří Bernát se intenzivně zajímal především o to, proč policisté navštěvovali Větrovce ve vazební věznici ve chvílích, když za ním přišla jeho rodina. Ale především, proč zůstávali s Větrovcem bez advokáta hodiny po odchodu jeho rodiny z věznice:
"Obviněný má právo na přijetí návštěvy v počtu nejvýše čtyř osob jednou za dva týdny v trvání devadesáti minut. Tam by mělo být povolení státního zástupce. Vy jste využívali ty návštěvy, rozumíte? Kým jste tam byli delegováni? Jakým státním zástupcem?"
"Žádným státním zástupcem jsme nebyli to, ani v rámci výslechu jsme nebyli delegováni žádným státním zástupcem," vysvětloval soudci policista Vojáček. Policistům později přispěchal s pomocí žalobce Dolejší: "Já jsem přesvědčený o tom, že jsme ty návštěvy povolovali my."
Dolejší dodal, že nemá k dispozici celý spis, ale že se pokusí veškeré údaje k návštěvám Větrovce ve vazební věznici pro soud dohledat. Policisté dále tvrdili, že Větrovce navštěvovali proto, že jim nabízel informace o Tomáši Pitrovi, Andreji Babišovi a dalších podnikatelích.
Před soudem ale řekli, že zmiňované informace pro ně byly bezcenné. Jak návštěvy skutečně probíhaly, se soud už asi nedozví, policisté z nich nepořizovali záznam. S Větrovcem strávili bez advokáta celkem sedm hodin. Právník Josef Lžičař k tomu říká:
"Policie, když zjišťuje operativní poznatky, tam nechce mít toho advokáta, protože už by se něco třeba muselo psát a když to není zachycené, se těžko dokazuje. No je to nečistota. Setkává se člověk někdy s tím, že najednou za tím člověkem přijdou a chtějí ho úplně pro jinou věc vytěžit. Já si myslím, že to vyšetřování má mít nějaký řád."
Soudní líčení v kauze Berka zřejmě čekají komplikace. Další informace zjišťoval reportér ČRo Rádia Česko Jan Hrbáček.