Špidla se vložil do sporu o dávky Červeňákových

O případ romské rodiny Červeňákových se zajímá už i premiér Vladimír Špidla. Ústecká radnice jim zastavila sociální dávky, protože u mezinárodního soudu ve Štrasburku vysoudili na státu 900 tisíc korun za to, že české soudy dlouho neřešily jejich spor s ústeckou radnicí o bydlení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Zbyněk

Teď zastupitelé dospěli k závěru, že členové rodiny disponují takovým množstvím peněz, že není nutné, aby ještě od státu pobírali podporu. Výplatu dávek zastavila radnice od 1. listopadu.

Podle starosty ústeckého centrálního obvodu Radka Vonky je krok radnice oprávněný. "V rámci správního řízení, které probíhalo na sociálním odboru našeho úřadu, se domníváme, že členové rodiny Červeňákových, kteří dostali od státu odškodnění, nemají nárok na dávky sociální péče, jelikož tento příjem měl vliv na vyplácení těchto dávek," uvedl Vonka.

Také ministerstvo práce a sociálních věcí potvrzuje, že radnice jednala po právu. "Úřad rozhodl správně když jim odejmul sociální dávky. Pro účely ať už dávek státní sociální podpory, nebo sociální potřebnictví je rozhodující příjem všech společně posuzovaných osob a rodina Červeňákových tento příjem měla," řekla mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová.

Červeňákovi s tím ale nesouhlasí a jejich advokátka Klára Veselá-Samková podala jménem svých klientů v polovině prosince odvolání. "Právní výklad ministerstva šel opět po prvoplánovité linii. Ta věc má řadu dalších aspektů, které mohou zásadním způsobem zpochybnit ten první dojem," odmítá výklad ministerstva Samková.

Záležitost tedy nyní zkoumá nadřízený orgán, kterým je magistrát, rozhodnout by měl rozhodnout do 7. února. Samková chce navíc celou věc znovu hnát před mezinárodní soud. Současně se obrátila na předsedu vlády s žádostí o schůzku.

Podle mluvčí Anny Veverkové se chce premiér Špidla nejdříve seznámit se všemi okolnostmi případu. "Pan premiér dostal dopis od paní doktorky Samkové a na základě dopisu nechává celou situaci ohledně rodiny Červeňákových prověřit právníky na Úřadu vlády," potvrdila Veverková. Premiér se podle ní vyjádří příští týden.

Dita Červeňáková má šest dětí. Měsíčně na ně od státu dostávala 9 400 korun. Podle ní ale odškodnění s nárokem na sociální dávky nijak nesouvisí. "To není spravedlivý, odškodnění nám patří a oni nám kvůli tomu zastavili sociální dávky." Odmítá také, že by městu dlužila na nájemném. Dluh podle Vonky dělá 122.000 korun.

Rodina se na počátku roku 1993 odstěhovala na Slovensko, protože jim v Ústí údajně vyhrožovali jiní Romové. Protože neměli peníze, magistrát jim zaplatil jízdenky. Po několika dnech se ale rodina začala vracet, protože na Slovensku prý neměla kde bydlet a co jíst.

Do svých bytů se nastěhovat nemohli, protože byly zcela zdevastované. Město pro ně jiné byty prý nemělo, a tak nechalo opravit jeden dům a Červeňákovi se do něj nastěhovali. Od té doby se několik let soudně domáhali lepších bytů, ale neuspěli. Proto se obrátili na štrasburský soud.

Jana Zemanová, Ivana Solničková, Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme