Sporný tendr na stíhačky Gripen možná znovu zaměstná policii
Do několika států se už rozrostla údajná korupční aféra kolem stíhaček Gripen, které provozuje česká armáda. Podle veřejnoprávní Švédské televize jednání o prodeji a později i pronájmu britsko-švédských letounů do Česka provázely miliardové úplatky. Případem se už zabývá policie v Británii a ve Švédsku.
Sporný tendr na stíhačky možná začnou znovu zkoumat i čeští policisté. Ti už aféru z let 2001 a 2002 prošetřovali před pěti lety, když tehdejší senátor a šéf ODA Michael Žantovský oznámil, že dostal nabídku úplatku. Podobnou zkušenost měl i předseda Senátu Přemyslu Sobotka a senátorka Jitka Seitlová.
Přemysl Sobotka ale v rozhovoru pro Radiožurnál naznačil, že pokud se opravdu někam soustředily korupční snahy lobbistů, bylo to zřejmě asi jinam než do sněmovny a Senátu.
"Vím přesně tři jména, a to je kromě kolegy Žantovského kolegyně Seitlová - nikdo další to neoznámil. Ale ten celý problém ani nebyl v Senátu nebo Poslanecké sněmovně. Ten byl přeci na vládě, protože vláda rozhodla svým usnesením a nás pouze zákonem požádala, abychom schválili tento nákup v tom obrovském objemu peněz. A nakonec Senát zvrátil svým hlasováním tento zákon a vláda sociální demokracie se už k tomu nevrátila," připomněl Sobotka.
Po neúspěšných jednáních o nákup stíhaček nakonec podepsala vláda v roce 2004 smlouvu o pronájmu 14 letadel Gripen na deset let. Republiku bude stát dvacet miliard korun. I tato jednání prý podle Švédů provázela korupce, ale přímé důkazy chybí.
Setkání s korupčním jednáním ohledně Gripenů popřeli i tehdejší čeští představitelé - bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík a expremiér Miloš Zeman.
Více podrobností k obsahu švédského televizního pořadu o okolnostech prodeje stíhaček Jas-39 Gripen se dočtete ZDE.