Správkyně Plzeňské banky se odvolala proti zablokování převodu peněz

Správkyně konkurzní podstaty Plzeňské banky Luďa Šabatová se odvolala proti rozhodnutí policie zablokovat 750 milionů korun z výnosu konkurzu, které chtěla převést kvůli lepšímu úročení z Komerční banky do švýcarské Dresdner Bank. Policie převod zablokovala kvůli podezření, že správkyně chtěla peníze převést na svůj soukromý účet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Vzhledem k tomu, že účet u Dresdner Bank byl veden na jméno Ludi Šabatové jako správkyně konkurzní podstaty, objevily se spekulace, že peníze půjdou na soukromé účely. Šabatová se ale brání. Podle zákona totiž nemá jinou možnost. "Správce konkurzní podstaty vždy jedná svým jménem a ne jménem úpadce," vysvětlil právník Jan Nekola, který operaci připravoval.

Věřitelský výbor s rozhodnutím správkyně souhlasí, čeká ale na stanovisko soudu. Podle Nekoly švýcarská banka zná všechny podrobnosti. "Dresdner Bank jako švýcarská banka, kam měly peníze odejít, v každý moment přípravy věděla a ví, jaký je původ těchto finančních prostředků, to znamená, že to jsou prostředky konkurzní podstaty a jakým způsobem s nimi může být naloženo," tvrdí Nekola.

Novinářům dnes Šabatová předložila dopis Dresdner Bank, ze kterého vyplývá, že jako bezprostřední vlastník aktiv ve švýcarské bance byla uvedena Plzeňská banka, a.s. v likvidaci a nešlo tedy o soukromý účet Šabatové. K dopisu je také přiložena citace ze švýcarského zákona o boji proti praní špinavých peněz, která dokládá přísná pravidla, jimž jsou švýcarské banky podrobeny při nakládání se svěřenými prostředky.

Dresdner Bank údajně nabídla správkyni konkurzní podstaty lepší podmínky, než banky v tuzemsku. Zatímco v Komerční bance byly úročeny od 1,9 do 2,1 procenta, Dresdner Bank nabízí úrok 2,41 procenta, a to po odečtení nákladů za poplatky. Rozdíl je podle Šabatové asi osm milionů korun ročně. Správkyně tvrdí, že o plánovaném převodu peněz informovala soudce, finanční policii, Fond pojištění vkladů i věřitelský výbor.

Plzeňská banka je v konkurzu od dubna 2003. Její aktiva se odhadují na 1,25 miliardy korun, pohledávky věřitelů vůči bance činí 2,33 miliardy. Podle správkyně banky by měly věřitelé dostat zpět polovinu vkladů, které jim zkrachovalá banka dluží. Mezi nimi je 1130 drobných střadatelů, kterým už vyplatil 90 procent Fond pojištění vkladů. Firmy se musely přihlásit do konkurzu.

Od roku 1997 spravovala Šabatová 35 konkurzů na severu a západě Čech a v Praze. Dva konkurzy jí v roce 2000 přidělil také ústecký soudce Jiří Berka, který nyní s dalšími lidmi čelí obvinění z rozsáhlých konkurzních podvodů.

Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme