Státní zdravotní ústav má novou ředitelku, povede ho Barbora Macková

Novou ředitelkou Státního zdravotního ústavu se stala Barbora Macková, která byla již dříve pověřena řízením tohoto ústavu. Informovalo o tom v úterý ministerstvo zdravotnictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zdravotní ústav má novou ředitelku, povede ho Barbora Macková | Foto: Ladislav Křivan/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Macková vede Státní zdravotní ústav již od poloviny ledna, kdy byla pověřena řízením instituce po odchodu Pavla Březovského. Ten krátce předtím rezignoval kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní.

PŘEHLEDNĚ: Od pondělí otevřou některé obchody, skončí zákaz cestovat mezi okresy, žáci se vrátí do lavic

Číst článek

„Paní doktorka Macková působí ve Státním zdravotním ústavu 26 let, a proto fungování tohoto pracoviště skvěle zná,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Ministerstvo v úterý zdůraznilo, že Státní zdravotní ústav bude mít zásadní roli v monitorování mutací koronaviru v Česku.

„Aktuálně probíhající pandemie covid-19 jasně ukazuje důležitost rozvoje Státního zdravotního ústavu jako stěžejní instituce v systému veřejného zdravotnictví ČR nejen při komunikaci směrem k odborníkům, ale především vůči veřejnosti,“ dodal ministr.

‚Nebuďte slušnej!‘

Barbora Macková působí ve Státním zdravotním ústavu od roku 1995. Od roku 2014 vede odborné Centrum epidemiologie a mikrobiologie. Vystudovala 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Šéf Státního zdravotního ústavu Březovský rezignoval kvůli kauze s očkováním příbuzných zaměstnanců

Číst článek

Jméno Mackové se výrazněji objevilo ve veřejném prostoru loni v březnu. Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ho prozradil na tiskové konferenci po nátlaku premiéra Andreje Babiše (ANO), aby řekl, od koho má chybnou informaci o nákaze molekulární genetičky Soni Pekové koronavirem. „Nebuďte slušnej! Řekněte, kdo vám to řekl! Řekněte jméno!“ naléhal tehdy premiér.

Na ředitelský post rezignoval Březovský poté, co server Seznam Zprávy uvedl, že zdravotní ústav rozdělil tisícovku vakcín proti nemoci covid-19 mezi své zaměstnance i jejich příbuzné. Většina z nich nepatřila mezi rizikové osoby.

Březovský pak uvedl, že za situaci přijímá veškerou odpovědnost a za prioritu považuje, aby byl zachován bezproblémový chod ústavu.

Mezi naočkovanými v ústavu byla i tehdejší náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová, kterou později Blatný kvůli tomu odvolal. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz později uvedla, že svůj odchod bere jako neoprávněný, ale respektuje ho.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme