Stíhačky se vrací do výborů

Poslanci se nedokázali dohodnout, zda a za co pořídit 24 stíhaček Gripen. Návrh nakonec vrátili k projednání ve výborech. Konečné rozhodnutí o nákupu letounů za zhruba 60 miliard korun tak znovu oddálili. Nákup stíhaček kritizovali hlavně poslanci z ODS. 62miliardový obchod je prý příliš unáhlený a neprůhledný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

"Nebylo dosaženo širší politické shody, o tuto širší shodu nebylo ani usilováno," řekl například šéf poslanců ODS Petr Nečas. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík přesvědčoval poslance celou hodinu. "Vzdušné síly a letectvo jsou drahá záležitost. Drahá ale nezbytná, pokud chceme hovořit i nadále o armádě vnitřně vyvážené a schopné plně fungovat na vlastních nohou."

Rozhodování pak ale nabralo nečekaný směr. Poté co se opozici podařilo prosadit vrácení návrhu výborům, Miloš Zeman začal toto hlasování zpochybňovat. Prý kvůli své nemocné noze nestihl k hlasování do sálu doběhnout včas: "Bohužel jsem nestihl přispěchat s touto holí do sněmovny tak jako obvykle když jsem zdráv, to je vše."

Poslanci se ale o tom dohadovali další hodinu. Nakonec ale Miloš Zeman neuspěl a konečné rozhodnutí o pořízení stíhaček se tak nejméně o dalších 14 dní oddálí. Rozladěný ministr obrany okamžitě beze slova opustil sál. Šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka narozdíl od něj prý podobné průtahy čekal: "Já vnímám, že pan ministr obrany je poněkud netrpělivý, ale myslím si, že obtíže tohoto typu se daly v rámci legislativního procesu očekávat. "

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme