Petici na podporu svateb gayů a leseb podepsalo přes 70 tisíc lidí. Dvě nevěsty ji donesly do sněmovny

Aktivisté v úterý doručili do sněmovny petici na podporu uzákonění sňatků homosexuálů. Podepsalo ji víc než 70 tisíc lidí. Uvedl to Czeslaw Walek z koalice Jsme fér, která petici iniciovala. V současnosti mohou v Česku homosexuálové uzavírat jenom registrovaná partnerství. Walek dodal, že svatby gayů a leseb podporuje také část poslanců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě „nevěsty“ předaly podpisy předsedkyni petičního výboru Heleně Válkové z hnutí ANO. | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

„Cítíme větší podporu než v minulých sněmovnách a myslíme si, že máme šanci, aby ta novela prošla. V této chvíli novelu občanského zákoníku umožňující manželství gayům a lesbám podepsalo 46 poslanců,“ řekl Radiožurnálu Walek. Novelu minulý týden podpořila vláda v demisi.

Stanou se z registrovaných partnerů manželé? Vláda podpořila návrh manželství pro osoby stejného pohlaví

Číst článek

Dvě „nevěsty“, které touží po svatbě, šly v úterý v čele svatebního procesí, které předalo podpisy předsedkyni petičního výboru Heleně Válkové z hnutí ANO. 

V Česku mohou dvojice mužů či žen uzavírat partnerství od července 2006. Za prvních 11 let to udělalo 2647 párů. Registrovaní partneři mohou získat například informace o zdravotním stavu svého protějšku či po něm mohou dědit stejně jako v manželství. Nemají ale společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají ani nárok na vdovecký či vdovský důchod. Sirotčí důchod nemusí získat ani jejich potomek. Registrované dvojici zákon adopci zakazuje.

Rostoucí podpora v Česku

Podle výsledků únorového průzkumu agentury Median tři čtvrtiny Čechů a Češek souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. Tři pětiny dotázaných jsou pak pro, aby páry gayů a leseb mohly adoptovat opuštěné děti z ústavů.

V podobném průzkumu z roku 2016 se pro manželství pro všechny vyslovilo 68 procent dotázaných, tedy o sedm procentních bodů méně. Podle letošního zjištění bylo proti 19 procent dospělých.

Rostoucí podporu ukazují i další výzkumy. Podle loňského květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by gayové a lesby měli mít právo uzavírat manželství podle 52 procent Čechů a Češek nad 15 let. Celkem 41 procent dotázaných mělo opačný názor, sedm procent lidí nevědělo. V roce 2007 právo na svatbu homosexuálům přiznávalo 36 procent lidí, proti bylo 57 procent.

Jiří Svatoš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme