Švýcarská prokuratura vyslýchá členy bývalé Zemanovy vlády

Do Prahy dorazili zástupci švýcarské prokuratury, aby vyslechli některé členy bývalé vlády Miloše Zemana. Vyšetřování se týká kauzy privatizace těžařské společnosti Mostecká uhelná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrchová těžba uhlí. | Foto: Tomáš Adamec

Švýcarská policie je přesvědčena, že Mostecká uhelná byla privatizovaná za podivných okolností. Fakt, že Švýcaři už s výslechy někdejších členů vláda začali, potvrdila Radiožurnálu mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová

„Vaší informaci mohu potvrdit, je to důkaz toho, že tato záležitost má svůj postup, spěje k nějakému konci a je v ní konáno.“

Bývalý ministr průmyslu a obchodu a místopředseda Zemanovy vlády Miroslav Grégr o výsleších ví, sám ho ale ještě neabsolvoval. „Nebudu se zatím k tomu vyjadřovat, až bude po výslechu, můžeme si o tom popovídat,“ řekl Grégr.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla už na otázky vyšetřovatelů odpovídal, stejně jako bývalý ministr školství Eduard Zeman.

„V pondělí jsem byl jako svědek předvolán. Neformuloval bych to přímo tak, že švýcarská strana, protože mě kontaktovala česká policie, ale švýcarská strana se toho zúčastnila,“ uvedl Zeman.

K privatizaci Mostecké uhelné došlo koncem devadesátých let. Policie má za to, že v roce 1998 společnost ovládli podnikatelé prostřednictvím peněz, které předtím nezákonně odčerpali přímo ze samotné Mostecké uhelné.

Česká policie případ vyšetřovala několik let a v roce 2008 jej odložila. Loni se k případu vyšetřovatelé vrátili a to na základě poznatků a zjištění švýcarské prokuratury.

Ve Švýcarsku je obviněno sedm lidí

Redaktor Respektu Jaroslav Spurný upozornil, že se švýcarští vyšetřovatelé už dostali v případu hodně daleko. Podařilo se jim rozkrýt veškeré toky peněz a už ví, kdo za privatizací stál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Respektu Jaroslav Spurný

Ve Švýcarsku už je obviněno sedm bývalých manažerů společnosti. Spurný si myslí, že by mohli být obviněni i někteří ministři bývalé Zemanovy vlády.

„Především ti, kteří už v té době věděli, že prodávají společnost bývalým manažerům a hlavně že ji prodávají skořápce, firmě, která existovala jen formálně,“ řekl Spurný.

Ve Švýcarsku je zmraženo na účtech manažerů nebo společností, které s nimi souvisejí zhruba 12 až 14 miliard korun.

Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme