Tisíce zemědělců demonstrovaly za rovné podmínky v Evropě

Farmáři z celé České republiky ve středu dávali v ulicích Prahy hlasitě najevo svou nespokojenost s nerovnými podmínkami vstupu do Evropské unie a situací v resortu. Na srdci jim leží především nepřímé dotace, které mají být oproti přímým dotacím v unii čtvrtinové. Na pochod centrem města se vydalo podle policie na deset tisíc nespokojených rolníků, podle pořadatelů jich ale bylo dvacet tisíc. Jedná se tak o dosud nejmasovějším protest proti vstupu naší země do Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace zemědělců

demonstrace zemědělců | Foto: Petra Mášová | Zdroj: ČTK

Protestující zemědělci zaplnili před polednem horní část Václavského náměstí, kde se také později rozešli. Předtím mnohatisícový dav asi na půl hodiny zablokoval severojižní magistrálu. Na magistrále zapálili balíky slámy a zasahovat tam museli hasiči. Pražský magistrát přitom zemědělcům pochod po severojižní tepně zakázal. Policie však proti demonstrantům nijak nezasáhla.

Na pochod se demonstranti vydali od ministerstva zemědělství, jehož budova se stala za mohutného pískotu a zvuku sirén terčem palby stovkami vajec. Fasáda budovy je jimi do úrovně druhého patra velmi silně pošpiněna. Nespokojení farmáři také vysypali před vchod ministerstva hnůj, brambory, jablka, kukuřici a obilí.

Zřejmě tyto projevy protestů odradily ministra zemědělství Jaroslava Palase od úmyslu přijít mezi demonstranty. Představitelé pořádajících agrárních organizací se s šéfem resortu nakonec krátce sešli v budově ministerstva. Podle z tiskového odboru ministerstva probírali stav zemědělství a situaci ve vyjednávání podmínek vstupu rolníků do unie. Setkání však skončilo poté, co zvenčí přiletěl předmět, který rozbil okno v jednací místnosti. "Pan ministr není spokojen s agresivitou protestujících. Napočítali jsme patnáct rozbitých oken," postěžoval si mluvčí ministerstva Pavel Severa.

Podle šéfa zemědělských odborářů Bohumíra Dufka byl způsob protestu v pořádku. "Je to běžný projev v demokratické společnosti. Ve Francii se také nikdo nepodiví, že pod Eiffelovou věží běhají krávy." Další demonstrace budou nejspíš následovat. "Pokud se nepodaří vyjednat slušné a rovnocenné podmínky, tak jsem přesvědčen, že akce nebude jedna, bude jich daleko víc," varuje Dufek.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas protest neodsuzuje. Vnímá ho jako určitou podporu vládě a českých vyjednavačů s unií. " Já jsme pevně přesvědčen, že naši vyjednavači dosáhnou takového výsledku, který převede naše zemědělce do Evropské unie poměrně bezbolestně. Tento protest beru jako legitimní požadavek, který je v tuto chvíli na místě," uvedl ministr.

Zemědělci stupňují protesty, kterými chtějí vyjádřit nespokojenost s návrhy Evropské unie a zároveň si vybojovat větší pomoc státu při řešení letošní finanční krize. V nabídce unie nesouhlasí zejména s omezenými přímými platbami. Ty mají podle návrhu EU v prvním roce po vstupu v kandidátských zemích začínat na 25 procentech úrovně v nynějších členských státech a na plnou výši růst postupně do roku 2013. Naposledy manifestovali v Praze 7. listopadu, předtím se sešli 30. října

Asociace soukromých zemědělců demonstraci v Praze nepodporuje. Podle místopředsedy Jana Votavy totiž nesouhlasí se všemi požadavky, které chtějí protestující prosadit. Protesty a blokády považují navíc za kontraproduktivní. Při vyjednávání s Evropskou unií nepomohou a zemědělci kvůli nim mohou ztratit podporu širší veřejnosti, dodal Votava s tím, že správným postupem je jednání.

Lepších podmínek po vstupu do Evropské unie se domáhali v Bratislavě také slovenští zemědělci. Asi tři stovky účastníků pochodu skandovaly před sídlem Evropské unie že pracovat umějí, ale kouzlit nikoliv. Požadovali stejně jako jejich čeští kolegové rovnocenné podmínky s rolníky v ostatních členských zemích. Jejich protest byl oproti dění v Praze velmi mírný.

Požadavky zformulovali v prohlášení adresovaném Evropské komisi a slovenské vládě. Tvrdí v něm, že vždy mysleli, že unie má Evropu sjednocovat a nikoliv rozdělovat. Akceptování návrhů na přímé platby a výrobní kvóty znamená nejen diskriminaci zemědělců, ale i jejich postupnou likvidaci.

Také podle Slováků by měl na protesty zareagovat už kodaňský summit Evropské unie. Jak v Bratislavě někteří tvrdili, pokud unie neustoupí a nevezme v úvahu námitky pracovníků zemědělského resortu, budou proti členství.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Lenka Šumová, Renata Havranová, Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme