Topolánek s Parkanovou si za radar vysloužili pískot

Premiér Mirek Topolánek a ministryně obrany Vlasta Parkanová se zástupci armády dnes přijeli diskutovat s lidmi o stavbě radarové základny ve vojenském újezdu Brdy. Asi čtyři stovky lidí z Borovna, Míšova a okolních vesnic na jižním Plzeňsku je přerušovaly pískotem a křikem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek v Borovně

Mirek Topolánek v Borovně | Zdroj: ČTK

Atmosféra v Borovně byla úplně stejná jako při podobných setkáních s občany dalších obcí v Brdech. I když se premiér Topolánek a ministryní Parkanovou snažili obyvatele přesvědčit, že radar neškodí, úspěch se nedostavil.

"Dovolím si s jistou nadsázkou říci, že starousedlíci by byli i proti golfovému hřišti," řekl lidem v úvodu premiér. Sklidil za to pískot. V ruce obyvatelé drželi hesla jako: Topolánkova vláda - dealeři zbrojních podniků USA, Ne radaru, Nechceme cizí radar na našem území.

Nejčastěji premiér odpovídal na otázku, jak základna ovlivní zdraví lidí a jaký smysl má pro Českou republiku. "Co nám za ni Američané slíbili?" ptala se jedna z diskutujících. Možná je třeba se ptát, co slíbili před čtyřmi či pěti lety panu Tvrdíkovi a Špidlovi, odpověděl jí Topolánek.

Premiér lidem vysvětlil, že Američané na Česko netlačí. Pokud neuspějí u nás nebo v Polsku, požádají jinou zemi. Současně se snažil naznačit, že by stavba radarové základny mohla znamenat rozvoj infrastruktury pro obce ležící v okolí vojenského újezdu a také nabídne pracovní příležitosti. Lidé jeho poznámku odpískali a zatleskali názoru, že z Brd raději chtějí chráněnou krajinnou oblast.

Mezi lidmi zaznívá stále hlasitěji podpora místním referendům, které se konají v sobotu ve Hvožďanech a ve Vískách a o týden později na Rožmitálsku. Premiér reagoval i na otázky celorepublikového referenda. "V naší ústavě je zakotveno, že se v otázkách bezpečnosti nepředpokládá. Proto si volíte poslance a senátory, aby rozhodovali za vás," řekl. Postoj poslanců, kteří referendum chtějí, pokládá za zbabělý.

Topolánek slíbil, že radar by měl být vzdálen minimálně čtyři kilometry od nejbližší obce, a také to, že s kraji i obcemi začne komunikovat nově zřízení útvar vlády. Závěrem dodal, že lidem zajistí dostatek informací.

Zdeněk Hejkrlík, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme