Transparency International: Chystané tendry v lesích jsou v pořádku

Připravované tendry na těžební a další práce v lesích jsou podle protikorupční organizace Transparency International (TI) v pořádku. Ministerstvo zemědělství chce zakázky vypsat ještě v průběhu dubna. K posouzení navržené podoby tendrů tuto nevládní organizaci přizvalo proto, aby předešlo kritice tendrů pro jejich neprůhlednost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba dřeva (ilustr. obr.) | Foto: Radana Schaeferová

Ministr zemědělství Ivan Fuksa podotkl, že tendry v lesích bude Transparency International sledovat i dál: „Nejzákladnější gró této dohody je konstatování, že tak, jak jsou tendry připravené, nikterak neomezují konkurenci a jsou otevřené. A dále to, že tendr je proveditelný, to znamená připraven k realizaci. Nicméně není to konstatování, že tak, jak je to v tuto chvíli zpracováno, tak že je to definitivní.“

Organizace Transparency International se podílela na přípravě dokumentace, která má zajistit poctivost soutěže. „Hospodaření Lesů za posledních dvacet let bylo velmi problematické. Mnoho způsobů, zejména tendrů na těžbu dřeva končilo u ÚOHS, bylo neustále napadáno a nám se zdálo, že to je způsob, jakým z bludného kruhu vyjít ven,“ řekl ředitel TI David Ondráčka.

Tendry jsou podle něj zatím v pořádku. „V této chvíli jsme skutečně neshledali nic, coby v dosavadním průběhu a v dosavadních dokumentech bylo diskriminační a výrazně omezovalo konkurenční soutěž na trhu. Nepochybně se to některých subjektů na trhu dotkne, ale to ještě neznamená, že to je záležitost, která by byla diskriminační,“ dodal Ondráčka.

Tendr na lesnické práce ministerstvo zemědělství vypíše během dubna. Dřevěná kniha, tedy nová koncepce zadávání zakázek v Lesích České republiky, má ale také své odpůrce. Někteří lesníci se obávají, že většinu zakázek získají velké firmy a oni o práci přijdou.

Václava Marešová, Tereza Bartůňková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme