Tripartita jedná o reformách, ve zdravotnictví asi kompromis nenajde

Poprvé po stávce v dopravě se sešla tripartita. Vláda, odbory a zaměstnavatelé řeší ve Strakově akademii reformy. Odboráři chtějí stáhnout a přepracovat hlavně zákony týkající se zdravotnictví. Právě o nich ale mají už v úterý rozhodovat ve třetím čtení poslanci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula a předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil na jednání tripartity

Předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula a předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil na jednání tripartity | Zdroj: ČTK

Podle toho, s čím strany na jednání přišly, se žádný kompromis nerýsuje. Sporný je hlavně zákon o veřejném zdravotním pojištění, která má v paragrafu 13 stanovit standardní a nadstandardní, tedy pacientem placenou péči.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů zákon při příchodu na tripartitu označil za „schweinerei“. Stáhnout by ho vláda měla i podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory pro a proti reformním zákonům ve zdravotnictví zazněly v Ozvěnách dne od viceprezidenta Svazu pacientů Josefa Mrázka a předsedy správní rady VZP Marka Šnajdra

„Měl by se úplně upravit paragraf 13 novely a měly by se stáhnout všechny body, které jsou na tento paragraf navázané,“ uvedla Žitníková.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek také nevypadal naladěný ke kompromisům. „Základ, který tvoří zajištění určitého standardu, to znamená určitého objemu služeb, které jsou poskytovány ze zdravotního pojištění, to je pro mě nepřekročitelná záležitost,“ řekl Drábek.

Na stranu odborů se staví i Svazu pacientů. Jeho viceprezident Josef Mrázek ve vysílání Radiožurnálu řekl, že celý obsah zákona je velmi špatný a nebezpečný pro pacienty.

„Jeho oprava je nemožná, pozitivního tam nenajdeme nic. Všechno to směřuje k tomu, aby se umožnila privatizace toho, co zbylo,“ tvrdí Mrázek.

Poslanec za ODS a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr argumentuje ve prospěch novely hlavně úsporami.

„Já bych si opravdu přál, aby kolegové řekli ano, nejsme proto, aby se spořilo na zdravotnických prostředcích, a přinesli jiný, finančně udržitelný model. Žádný takový alternativní model jak ze strany Svazu pacientů, tak ze strany odborů jsem neviděl,“ podotkl Šnajdr.

Lenka Jansová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme