Úřady budou potřebovat víc peněz na platy, kvůli služebnímu zákonu

České úřady budou posílat více peněz na mzdy státních zaměstnanců. Každý vedoucí pracovník musí mít nově konkrétního zástupce. Ten pak za vedení dostane příplatek. Organizační struktura úřadů se mění kvůli služebnímu zákonu. Podle zastánců ale nový systém vnese do výkonu státní správy řád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Vládní koalice si od služebního zákona slibovala, že zlepší pozici úředníků v Česku. Ministerstva ale poznávají, že to nebude zadarmo.

Až zákon začne v červenci platit naplno, nebude už možné, aby na vedoucích pozicích zaskakoval někdo nahodile. Nově mají úřady jasně stanovit zástupce na vedoucích pozicích, a to se projeví i finančně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřady budou posílat více peněz na platy státních zaměstnanců. Změna souvisí se zavedením služebního zákona. Téma pro Jaroslava Gavendu

Příplatky pro zástupce vedoucích zvýší celkové náklady na platy, připouští náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

„O kolik procent náklady stoupnou, to se teprve uvidí. Nicméně bych chtěl zdůraznit, že se především vnáší řád do řádného výkonu státní správy, protože doposud institut zástupců ředitelů odborů nebo sekčních ředitelů nebyl jednotně řešen,“ upozorňuje Postránecký a popisuje, jak se příplatky pro zástupce vypočítají:

„U zástupců vedoucích oddělení, to jsou ty nejnižší vedoucí pozice, je to někde v rozmezí 10 nebo 20 procent základního tarifu. S rostoucí funkcí ten příplatek pochopitelně narůstá. V případě zástupců ředitelů odborů to je, myslím, mezi 20 a 30 procenty.“

Úřady možná některé posty zruší

Také první resorty potvrzují, že jim kvůli služebnímu zákonu stoupnou náklady na platy úředníků. Platí to například u ministerstva pro místní rozvoj, zahraničí nebo spravedlnosti.

„Podle zákona o státní službě může představený určit svého zástupce. Potom zástupce bere příplatek za vedení. Jsou to finanční prostředky, se kterými je potřeba počítat, a samozřejmě to ministerstvu spravedlnosti způsobí vyšší finanční zátěž,“ vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Na některých úřadech kvůli služebnímu zákonu dokonce zvažují, že vybrané pozice zruší nebo změní.

Jiří Dienstbier ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier z ČSSD, který stál u zrodu zákona, ale odmítá, že by se nový systém odměňování ve státní službě nevyplatil.

„Resortům zřejmě stoupnou náklady v souvislosti se změnou odměňování obecně, nikoli v souvislosti s touto věcí. I dnes mají vedoucí jednotlivých útvarů ve státní správě zpravidla své zástupce, čili já v tom nevidím žádnou změnu,“ podotýká Dienstbier.

Přijetím služebního zákona mimo jiné podmiňovala Evropská komise čerpání dotací pro roky 2014 až 2020.

Přestože už Česká republika zákon schválila, tak stále nesplňuje všechny požadavky Bruselu. Vyřešit by je měly až prováděcí předpisy, které ale stále chybí.

Jaroslav Gavenda, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme