Ústavní soud projedná senátorský návrh na částečné zrušení amnestie v plénu

Návrh 30 senátorů, kteří požadují zrušení části prezidentské amnestie, bude Ústavní soud projednávat v plénu. Důvodem je závažnost věci, která je spojená s prezidentem. Spis dostal soudce Vladimír Kůrka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

„Plénum se může stížností začít zabývat až poté, co soudce zpravodaj připraví alespoň rámcovou základní zpravodajskou zprávu. Nemluvíme proto v řádu dnů, ale spíše v řádu týdnů,“ informoval vedoucí Referátu vnějších vztahů a protokolu Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Senátoři chtějí zrušit část amnestie, která se týká zastavení kauz trvající déle než osm let a hrozí u nich sazba do 10 let vězení. Namítají, že tato část amnestie porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se svých nároků.

Dokument připravili advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík. Podepsali ho členové horní komory parlamentu napříč politickým spektrem, s výjimkou senátorů za ODS. Řada dalších, například Eliška Wagnerová nebo šéf senátního ústavněprávního výboru Miroslav Antl, se pod stížnost nepodepsali. Chtějí amnestii řešit v Senátu při veřejném slyšení s odborníky.

Prezident Václav Klaus vnímá ústavní stížnost jako politické gesto. Za amnestií si stojí a nelituje jí. Až po čase se podle něj ukáže, že to byl správný krok.

ČRo, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme