Ústavní soud projedná senátorský návrh na částečné zrušení amnestie v plénu

Návrh 30 senátorů, kteří požadují zrušení části prezidentské amnestie, bude Ústavní soud projednávat v plénu. Důvodem je závažnost věci, která je spojená s prezidentem. Spis dostal soudce Vladimír Kůrka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

„Plénum se může stížností začít zabývat až poté, co soudce zpravodaj připraví alespoň rámcovou základní zpravodajskou zprávu. Nemluvíme proto v řádu dnů, ale spíše v řádu týdnů,“ informoval vedoucí Referátu vnějších vztahů a protokolu Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Senátoři chtějí zrušit část amnestie, která se týká zastavení kauz trvající déle než osm let a hrozí u nich sazba do 10 let vězení. Namítají, že tato část amnestie porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se svých nároků.

Dokument připravili advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík. Podepsali ho členové horní komory parlamentu napříč politickým spektrem, s výjimkou senátorů za ODS. Řada dalších, například Eliška Wagnerová nebo šéf senátního ústavněprávního výboru Miroslav Antl, se pod stížnost nepodepsali. Chtějí amnestii řešit v Senátu při veřejném slyšení s odborníky.

Prezident Václav Klaus vnímá ústavní stížnost jako politické gesto. Za amnestií si stojí a nelituje jí. Až po čase se podle něj ukáže, že to byl správný krok.

ČRo, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme