Ústí i Olomouc mají za sebou kulminaci, dál hrozí dolní Morava
Záplavy na většině Česka pomalu ustupují. Stupeň ohrožení momentálně platí na 29 místech v zemi. Kulminaci má za sebou Labe v Ústí, mírný obrat směrem dolů zaznamenali vodohospodáři i na Dyji. Stoupat ještě bude hladina Moravy na dolním toku, v ohrožení se tak může ocitnout oblast mezi Hodonínem a Lanžhotem na Břeclavsku. Ústřední krizový štáb upozornil, že povodně mohou kvůli tajícímu sněhu trvat ještě dva týdny.
Labe v Ústeckém kraji dnes poprvé po týdnu začalo pomalu klesat. Hladina v Ústí ustoupila ve 12:00 na 881 centimetrů, o půlnoci byla o čtyři centimetry výš. Obvykle má řeka dva metry.
Zatopena zůstává řada ulic a lidé tak znovu zažívají velké problémy v ranní dopravní špičce. Benešův most se zatím s vypětím daří udržet v provozu. Hasiči pod ním neustále odčerpávají vodu.
U pivovaru v Krásném Březně se propadla část vozovky, silnice ale zůstává průjezdná. Kvůli dopravním zácpám v centru uvažoval primátor Petr Gandalovič i o vyloučení osobní dopravy z města, nakonec ale od svého úmyslu upustil. Komplikovaná je doprava i v Děčíně i Litoměřicích.
Lidé, kteří na Ústecku opustili své domy a byty, se zatím vrátit nemohou. Mimo domov zůstává zhruba 1500 obyvatel. V krajském městě se evakuace týká Střekovského nábřeží a ulice Veslařská. Nejvíce prázdných příbytků je na Litoměřicku, kde Labe pohltilo obec Křešice. Na Děčínsku je nejhůře postižené Hřensko.
Mimo provoz zůstává ústecká Setuza, lovosická Lovochemie a sousední Glanzstofft Bohemia. Spolana v Neratovicích chce ale už během několika příštích dnů výrobu obnovit. Ve výše položených částech areálu začne postupná zpětná montáž elektrozařízení.
V Mělníku kulminovalo Labe už během pondělního večera, v poledne byla jeho hladina na 711 centimetrech. Zdá se, že z nejhoršího jsou venku i v Hoříně u soutoku Labe s Vltavou, kde dobrovolníci spolu s vojáky a hasiči staví od minulého hráz dlouhou kolem 400 metrů. Podle starosty Petra Fouse hráz vydržela a nikoho nemuseli evakuovat. Nadále se musí zpevňovat hráz v nedalekém Vrbně, která prosakuje.
Na jihu Moravy dál s napětím sledují hráze
Pozvolna voda opadává také v Olomouckém kraji. Krizový štáb už včera zrušil evakuaci v zaplavené části Olomouce - Černovíru. Řeka Morava ještě způsobuje potíže obcím na jihu kraje. S vodou bojovali v Dubu nad Moravou i ve Věrovanech, místy se dostala do sklepů rodinných domů. Před Citovem se vytvořilo jezero široké dva kilometry.
Hladina Moravy klesá i ve Zlínském kraji, kde stále platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity. V Kroměříži ustoupila Morava proti pondělnímu večeru o více než deset centimetrů. Situace se uklidňuje i u Napajedel a Tlumačova na Zlínsku, kde přítoky řeky Moravy vytvořily na polích laguny.
Pozornost záchranářů a vojáků se upírá na dolní tok Moravy. Kritickým místem je hráz tři kilometry pod Hodonínem, která drží řeku v korytě. Na její pevnost dohlížejí vojenští záchranáři. U Mikulčic řeka v uplynulých dnech hráz narušila, vojákům se ji podařilo s velkým úsilím opravit. Pokud by se protrhla znovu, voda by zalila šest obcí v oblasti Podluží.
Vedoucí úseku generálního ředitele Povodí Moravy David Fína připouští, že některé hráze na dolním toku Moravy, Dyje i dalších řek jsou nyní na samé hranici svých možností. "Hrázové systémy byly stavěny od počátku minulého století, nejsou dimenzovány na dlouhodobé zatížení tlakem vody. Čili všichni naši provozní pracovníci jsou v terénu, kontrolují hráze, hlásí problematická místa a tyto situace se řeší," řekl Fína.
Povodně mohou podle meteorologů trvat ještě dva týdny
Kritickým dnem nynějších povodní na dolních tocích řek bude středa odpoledne a večer. Neočekává se však prudký růst hladin. Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu to řekl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ivan Obrusník.
Zatímco v Čechách bude ve vyšších nadmořských výškách chladněji a čeká se sníh, na Moravě má být tepleji a bude zřejmě pršet - napadne až 30 milimetrů srážek. Situace by se mohla zkomplikovat hlavně v Beskydech. "Určité riziko by se tak mohlo vyskytnout v povodí Bečvy a Olše. Ovlivnilo by to průběh povodně na Moravě od Kroměříže dolů," uvedl Obrusník.
Šéf ČHMÚ upozornil, že i když je povodňová výstraha v platnosti zatím do pátku a nouzový stav v postižených krajích do 10. dubna, neznamená to, že povodně po víkendu skončí. Budou podle něj pokračovat ještě zhruba týden či dva, a to hlavně na dolním Labi, Moravě a Lužnici. V pohraničních horách nad 700 metrů se totiž stále drží sníh.