Uzbeckého disidenta vpodvečer přijme prezident

Uzbeckého disidenta Muhammada Solicha vpodvečer přijme Václav Havel. Prezident uvítal rozhodnutí soudu o jeho propuštění z vazby. Český soud by mohl během příštího týdne rozhodnout, zda je Solichovo vydání do Uzbekistánu přípustné či nikoli. Disident byl v této zemi v nepřítomnosti odsouzen k 15,5 roku vězení. Odborníci nevylučují, že při vydání do Uzbekistánu by mu mohla hrozit i smrt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad Solich | Foto: Petra Mášová | Zdroj: ČTK

Uzbeckého disidenta Muhammada Solicha dnes přijme Václav Havel. Prezident uvítal rozhodnutí soudu o jeho propuštění z vazby. Zároveň přiznal, že i pro něj byla Solichova causa velmi složitá. "Měl jsem bezpočet různých telefonátů, konzultací, četl jsem i jeho provolání k českému národu, které napsal ve vazbě. Můj úřad byl zahrnut intervencemi z celého světa a dospěl jsem k názoru , že to skutečně je bojovník za lidská práva a demokrat, že to je skutečně člověk falešně obviněný a raduji se, že příslušné instituce, které by ho tak jako tak pustily, začaly postupovat v posledních dnech operativně."

Uzbecký disident Muhammad Solich považuje své zatčení v České republice za byrokratické nedopatření. Neklade ho však nikomu za vinu - čeští úředníci podle něj postupovali podle platných zákonů. Prohlásil to po propuštění z vazby v pankrácké věznici. Solicha zatkla policie 28. listopadu po příletu do Prahy na základě podnětu Interpolu. Uzbekistán požaduje jeho vydání kvůli údajné Solichově účasti na terorismu. Opoziční předák ale věří, že ho české úřady do této země nevydají. "Budu-li vydán, bude to velmi špatný precedens, pro nás pro demokraty ve střední Asii. Znamenalo by to, že západ s takovým krokem české strany souhlasí, že jde o nový trend v jeho politice vůči vládám v této oblasti. Otázka je prostá: koho západ podporuje, zda diktátory nebo demokraty."

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme