Ve sněmovně začala další noc plná obstrukcí

Poslance čeká další dlouhá noc, jednat budou i o víkendu. Na programu mají reformní novely vrácené senátem. Patří k nim i normy k důchodové, sociální a zdravotnické reformě. ČSSD se daří obstrukcemi oddalovat hlasování, ve kterém by koalice svojí většinou zvrátila senátní veta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unavený ministr financí Miroslav Kalousek na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny | Zdroj: ČTK

Poslanci opozice už od 17 hodin načítali návrhy na zařazení bodů jako je například informace o přeletech letadel cizích ozbrojených sil nebo o odborné přípravě dobrovolných hasičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze sněmovny se do Večerního Radiožurnálu přihlásila reportérka Václava Vařeková

S tím koalice nic udělat nemůže, už včera ale sloučila rozpravu ke zbylým 14 předlohám. Původně totiž mohl každý z poslanců mluvit ke každému ze 14 bodů 20 minut, což ČSSD vystačilo na tři dny obstrukcí. Sociální demokraté se kvůli sloučení rozpravy chtějí obrátit na ústavní soud.

Zatím se poslancům ODS, TOP 09 a Věcí veřejných podařilo hlasovat o jediné předloze z patnácti. Jakou strategii chystá koalice na dnešní noc, prozradil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„My jako koalice máme mnohem horší situaci, protože stačí, když tady bude 5 sociálních demokratů a nás tu musí být zhruba 80. My uděláme všechno proto, abychom měli zajištěnou neustálou přítomnost 80 poslanců a to se nám určitě povede,“ věří Stanjura.

Sociální demokraty kvůli obstrukcím ostře kritizoval premiér Nečas: „Vy tento nástroj zneužíváte. Chováte se jako politicky malé děti, kterým tento nástroj vůbec nepatří do rukou, protože působí rány na těle české demokracie, a my se nemůžeme s tímto chováním ztotožnit. Je neuvěřitelné, že vy k němu s takovou lehkostí přikračujete a s takovou lehkostí blokujete chod Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.“

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na Nečasův výrok reagoval s tím, že vládní reformy jsou špatné a vláda je navíc lidem ani nedokáže vysvětlit.

„Kdyby byl schopen formulovat vizi, na základě které naše země v příštích letech bude fungovat, tak by možná mezi lidmi nepanovala taková skepse, taková nedůvěra, taková nejistota, takový strach z budoucnosti, který tam dnes určitě všichni cítíme,“ řekl.

O vládních reformách, které sněmovně vrátil Senát, by poslanci mohli rozhodovat nejdříve v neděli večer. Odhadují to opoziční i koaliční zákonodárci.

Igor Maňour, Václava Marešová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme