Ve sporu o majetek šlechtického rodu Walderode se objevil nový důkaz

Národní památkový ústav má nový důkaz ve sporu o majetek někdejšího šlechtického rodu Walderode. Předložil ho dnes u okresního soudu v Semilech, který už podruhé posuzuje žádost vdovy po Karlu des Fours Walderode Johanny Kammerlanderové o vydání turnovského zámku Hrubý Rohozec. Památkáři teď doložili členství jejího manžela v Sudetoněmecké straně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrubý Rohozec | Foto: kolektiv autorů

Ověřená kopie průkazu se podle kastelána zámku Hrubý Rohozec Jiřího Holuba našla v archivu v Praze. Dokládá, že Karl des Fours Walderode byl členem strany, která koordinovala svou politiku s NSDAP.

Walderode měl být podle památkářů členem právě i NSDAP a po dokladu se už dlouho pátrá v Německu.

Semilský soud už jednou nároky hraběnky Kammerlanderové odmítl s tím, že se jí nepodařilo prokázat, že se její manžel neprovinil proti československému státu.

Královéhradecký krajský soud ale rozsudek zrušil pro procesní chyby. Soud teď požádal o přeložení nového důkazu do češtiny a pokračovat v líčení má v červnu.

Lenka Šumová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme