Velká voda protrhla některé hráze na Moravě

Na šest desítek míst Česka hlásí stav ohrožení velkou vodou. Stále vážná je situace na jižní Moravě. Řeky Dyje a Morava protrhly některé hráze a mění svá řečiště. Velká trhlina se například objevila v Mikulčicích. Voda stoupá i na středním a dolním toku Labe. Naopak ve Vestci hladina Mrliny klesá a lidé se začínají vracet do svých domovů. Meteorologové ovšem předpovídají další déšť a výstrahu před povodněmi prodloužili až do pondělního večera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace v Mělníku | Zdroj: ČTK

SPECIÁL Povodně 2006

Nejvíc ohrožení byli patrně lidé v Jevišovce na Břeclavsku, kde se vytvořilo obrovské jezero. To sahá až k několik kilometrů vzdáleným Hrušovanům nad Jenišovkou. V obci voda zaplavila zahrádky několika domů a silnici k železničnímu nádraží. Lidé od časného rána stavěli hráze. Dopoledne začal prosakovat přírodní protipovodňový val, který chrání obec.

Stále však ve čtyřech vesnicích na Mikulovsku trvá hrozba evakuace, Dyje totiž ještě nedosáhla svého maxima, které by mělo přijít vpodvečer, upozornil vedoucí odboru životního prostředí mikulovské radnice Jan Hluchý. "Pakliže nedojde k nějakým větším dešťovým srážkám, pak by mělo dojít k pozvolnému poklesu."

Už ráno poklesla hladina Dyje ve Znojmě. Nadále však zůstávají v platnosti všechna vyhlášená opatření. Obyvatelé postižených ulic ve Znojmě výzvu k evakuaci ale většinou neuposlechli a zůstali doma. Mají totiž pocit, že nejsou ohroženi.

Kvůli záplavám na řece Dyji museli dnes začít vodohospodáři mimořádně vypouštět z vodního díla Nové Mlýny rekordních 500 metrů krychlových vody za sekundu. Města a obce pod nádržemi jsou ale v bezpečí. Část vody míří do poldrů. Nejméně do zítřejšího rána se očekává setrvalý stav.

Na protržené hrázi u Mikulčic pracují hasiči. Trhlinu se jim zřejmě podaří zacelit. V tuto chvíli tak nehrozí ohrožení sedmi obcí na Podluží. Obavy ovšem vzbuzuje stoupající hladina řeky Moravy. Podle hydrologů by zítřejší průtok měl být asi 480 metrů krychlových za sekundu, což je víc než při povodních v roce 1997 a odpovídá to velké vodě 1941.

Hladina Labe stále stoupá

Také řeka Labe má svůj vrchol ještě před sebou. Připravují se na něj všechna města a obce na dolním toku. Lovosická Lovochemie - největší domácí výrobce průmyslových hnojiv zastavuje kvůli stoupající vodě výrobu, v ústecké Setuze platí stav ohrožení.

Labe by mělo v Ústí kulminovat dnes v noci nebo v sobotu brzy ráno na výšce hladiny 840 centimetrů. Evakuace na Střekovském nábřeží a Veslařské ulici v Neštěmicích už skončila. Objekty na obou místech hlídá policie a do hlídané zóny pustí lidi jen po předložení občanského průkazu.

Nejvíc sledovaný je v tuto chvíli most Edvarda Beneše. Ten se zatápí při výšce hladiny 820 centimetrů. Aby se most nemusel uzavřít, odčerpává se z jeho blízkosti voda a staví se hráz z pytlů. Primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič také dnes požádal ředitele Povodí Labe, aby jako správci toku začali stavět pevné části protipovodňové zábrany na Střekovském nábřeží okamžitě po opadnutí vody. Tato investice znamená ukotvení mobilních zábran, které je město připraveno za 30 milionů korun zakoupit.

Labe stoupá i ve středních Čechách, přičemž největší problémy způsobuje v Mělníku. Podle nejnovějších prognóz by hladina řeky měla v místě dosáhnout 730 centimetrů. Povodňová komise proto v jedné z částí města nařídila postavit šedesátimetrovou hráz. Lidé už začínají opouštět své domy.

Už dva dny se z hlíny, jílu a pytlů s pískem staví Hráz v Hoříně na Mělnicku. Bez tohoto opatření by vesnice byla již patrně pod vodou.

Ve Vestci se lidé vracejí do svých domovů

Naopak ve Vestci na Nymbursku zrušilo dnes ráno vedení obce evakuaci obyvatel, kterou muselo kvůli hrozbě povodní nařídit v úterý večer. Rozvodněná říčka Mrlina postupně klesá a dnes se poprvé po čtyřech dnech dostala pod 260 centimetrů, tedy na druhý povodňový stupeň. Evakuovaní obyvatelé se už postupně navrací domů.

Více se dočtete ZDE.

Renáta Prátová, Michal Záboj, Vilém Janouš, Vlasta Gajdošíková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme