Kauzou Lány se bude zabývat Nejvyšší soud. Dovolání podala energetická společnost a její manažer Tkadlec

Kauzou dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava se bude zabývat Nejvyšší soud. V případu, ve kterém byl ke třem letům vězení pravomocně odsouzen šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, podali dovolání společnost Energie - stavební a báňská (ESB) a její manažer Libor Tkadlec, uvedla Česká televize.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauzou veřejné zakázky Lány se bude zabývat Nejvyšší soud (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Balák dostal milost od prezidenta Miloše Zemana. Tkadlec, kterého Balák při tendru zvýhodnil, byl odsouzen k podmíněnému dvouapůlletému a peněžitému trestu.

Firma ESB musí zaplatit 5,4 milionu korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Všichni vinu u soudu odmítli.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky. Balák, který je podřízeným kancléře Vratislava Mynáře, byl v březnu odsouzen Krajským soudem v Praze k tříletému trestu, také měl podle rozsudku zaplatit 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti.

Vláda by mohla v reakci na milost Balákovi připravit Hrad o část peněz v rozpočtu, uvedl Jurečka

Číst článek

Zeman mu svým rozhodnutím následující týden vše prominul. Prezident za to sklidil kritiku od zástupců justice i politiků.

Balák s Tkadlecem ovlivňovali přípravu projektu a porušili zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně rovného přístupu pro všechny účastníky a transparentnosti.

Společnost ESB měla mít ze zakázky zisk téměř devět milionů korun, to se ale vzhledem k zahájení trestního stíhání nestalo. Více než dvousetmilionová zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře a jejich rekultivace.

Balák podle soudu mimo jiné umožnil Tkadlecovi podílet se na přípravě projektové dokumentace pro zakázku a předem se seznámit s místy, kde se práce uskuteční.

Balák u kladenského soudu čelí také obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme