Vichřice smetla dřevěný kostel v Mostě. Nikdo nebyl zraněn

Vichřice v Mostě zasáhla dřevěný pravoslavný kostel svatého Valentina. Nápor větru nevydržel a zřítil se. Nikdo nebyl zraněn, výše škod zatím není známá. Vedení města chce v pondělí jednat s pravoslavnou církví, aby zjistilo, co bude s kostelem dál.

Fotogalerie Most Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sakrální stavba na okraji Mostu vznikla nedávno. Pravoslavná církev v roce 2010 vybudovala chrám sv. Valentina ve stylu takzvané transylvánské gotiky jako památku na rumunské občany, kteří zahynuli v Československu během druhé světové války.

ONLINE: Česko zasáhl silný vítr. Nejméně dva lidé zemřeli, statisíce domácností jsou bez proudu

Číst článek

Dřevěné součásti kostela byly vyhotoveny v rumunské obci Brsana v Sedmihradsku a převezeny do Mostu, kde byla stavba zkompletována.

Na stavbu bylo použito dubové, smrkové a jedlové dřevo. Kostel byl postaven tradiční metodou bez použití hřebíků, kromě šindelové střechy. Součástí jižního průčelí byla 23 metrů vysoká věž.

Kostel byl vysvěcen 9. října 2011 za přítomnosti zástupců pravoslavné církve z Česka i Rumunska. Areál však nebyl nikdy zcela dokončen, a tedy ani zkolaudován.

Na Milešovce vál vítr rychlostí až 145 km/h

Silný vítr od rána působí problémy v celém Ústeckém kraji. „Máme už 200 událostí," řekl ústecký operační důstojník hasičů.

Vítr uvolnil kus střechy pražského Průmyslového paláce. Hasiči objekt vyklidili, designblok je uzavřen

Číst článek

Nejčastěji hasiči vyjíždějí k popadaným stromům. V Lounech ráno kolem 8.30 uletěla střecha činžovního domu. „Evakuováno muselo být 15 lidí. Nikomu se nic nestalo," uvedla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Podle Martina Nováka z krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu nejsilnější poryv na severu Čech ráno zaznamenali na Milešovce.

„Bylo to 40,5 metru za sekundu, což je nějakých 145 kilometrů v hodině," uvedl. I V nižších polohách fouká silně, přes 100 kilometrů v hodině naměřili meteorologové v Ústí-Kočkově, Tušimicích či Doksanech.

V Mostě se zřítil pravoslavný dřevěný kostel | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Lucie Valášková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme