VIDEO: Před budovou ČRo v Praze na Vinohradech se vzpomínalo na oběti ze srpna 1968
Před 45 lety obsadila Československo vojska Varšavské smlouvy. Na pokyn z Moskvy tak násilně skončilo takzvané Pražské jaro, které zavádělo v zemi demokratické principy. Při potyčkách s okupanty zemřelo v roce 1968 celkem 108 Čechů a Slováků. Bojovalo se i před budovou rozhlasu a památku obětí tam dnes dopoledne uctily významné osobnosti.
„Byla to zrada a okupace suverénní země,“ připomíná dnes generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan s tím, že tehdejší rozhlasáci budou i nadále inspirací pro dnešní i budoucí generaci. A ocenil všechny statečné lidi, kteří tehdy přišli rozhlas bránit.
„Poděkujme všem, kteří projevili osobní statečnost a boj s okupantskou mocí předem nevzdali. Je jenom na nás, jak jejich odkaz naplníme a jak nás všechny bude motivovat,“ dodává Duhan.
Vojáci se 21. srpna 1968 snažili obsadit rozhlas a zastavit svobodné vysílání. Lidé ale vyslyšeli volání rozhlasáků a stejně jako v květnu 1945 je přišli bránit. Vznikla tu barikáda, hořel tu jeden tank a střílelo se.
Dnes se před budovou rozhlasu shromáždili významní představitelé státu, pamětníci i další přihlížející. „Je tady dost lidí, kteří se přišli podívat. A málo těch, kteří by to pamatovali. Je to skutečně veliký časový úsek, těch 45 let,“ říká publicista Jan Petránek. Vzpomíná, jak se tehdy díval z okna rozhlasu, když Rusové stříleli.
Jména patnácti obětí těchto bojů dnes připomíná pamětní deska před vstupní halou do rozhlasu na Vinohradské 12. Je na ní uveden i slogan tehdejšího vysílání "Jsme s vámi, buďte s námi".