Víkend ve znamení Vánoc a lyžování

Čas zbývající do Štědrého dne už můžeme počítat ne na dny, ale na pouhé hodiny. A tak se i pravidelný přehled víkendových tipů ponese ve znamení nejkrásnějších svátků v roce. Počasí letos slibuje opravdové bílé Vánoce, a tak mezi své plány na následující volné dny můžete zařadit i lyžování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční zvyky | Foto: Radek Petrášek

Netradiční prohlídku josefovských podzemních chodeb připravilo na Štědrý den Městské muzeum v Jaroměři. Do labyrintu staré josefovské pevnosti nás zavede pracovník muzea David Doubrava.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Doubrava: Prohlídka josefovských chodeb

První prohlídka josefovské pevnosti v Jaroměři začne na Štědrý den v 9 hodin dopoledne a poslední návštěvníci vyrazí do podzemí úderem 13.hodiny.

Jedinečná výstava betlémů z celé republiky je v těchto dnech k vidění v pavilónu C ostravského výstaviště Černá louka. Betlémy ze dřeva, keramiky či paličkovaných krajek si tu můžete prohlédnout denně až do 13. ledna. K nejcennějším exponátům patří historické betlémy z Třebechovic pod Orebem a z České Třebové. Výstavu doplňují ukázky tvorby současných lidových umělců.

V sobotu i v neděli si můžete v pražském Divadle Kolowrat vychutnat Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby ve scénickém provedení Dětské opery Praha. Soubor má celkem 80 členů, z nichž nejmladším jsou teprve čtyři roky.

Staročeské vánoční tradice přibližuje návštěvníkům výstava nazvaná Betlém vánoční, která je až do 30.prosince přístupná v roubených objektech památkové rezervace v Hlinsku. Pokud se sem o víkendu vydáte, můžete se těšit na ukázky starých vánočních obyčejů, tradičního pečiva, ozdob a dárků. Skutečným bonbónkem je mechanický betlém lidového řezbáře Rudolfa Frinty z Nového Města nad Metují. Pro potěšení dětí i dospělých v něm ožívají figurky nejrůznějších řemeslníků, například pekaře, bednáře, tkalce nebo ševce.

Mezi nejoblíbenější zimní běžecké trasy na Šumavě patří okruh kolem Černého a Čertova jezera. Jaké zajímavosti nás tu teď v zimě mohou potkat, nám prozradí Karel Vovesný.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Vovesný: Zimní zajímavosti na Šumavě

Po písničce vás pozveme na vánočně vyzdobený hrad Rabí, na výstavu novoročenek v Semilech a také na prohlídku expozice v Přerově, představující vánoční kuchyni našich babiček.

K zážitkům, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, patří pozvánka k zítřejší návštěvě hradu Rabí. Do prostoru tamní hisotrické konírny nás zavede Jana Mertová.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Mertová: Návštěva hradu Rabí

Máte-li rádi sladké, určitě se o tomto víkendu vydejte do Ostravského muzea na výstavu nazvanou Medové vánoce. Hlavní část expozice tvoří perníky a vizovické pečivo, mezi nimiž nechybí pravá perníková chaloupka ani sladký adventní věnec. Výstavu doplňují ukázky vánoční vazby z ovoce, šišek a kaštanů a návštěvníci si mohou přímo na místě opsat recept na staročeský medový perník.

Novoročenky od sedmnácti výtvarníků z Pojizeří vystavuje Muzeum a pojizerská galerie v Semilech. Kolekci tvoří 250 děl, například grafické listy, dřevoryty, kepty, suché jehly a litografie. Mezi vystavujícími jsou zastoupeni například výtvarníci Miroslav Janků, Josef Jíra, Václav Pokorný a Vladimír Komárek. "Péefka" si můžete prohlédnout denně kromě pondělí, a to až do 27.ledna.

Až do konce roku potrvá výstava tří mladých českých výtvarníků v Galerii Fronta v pražské Spálené ulici. Aleš Knotek, Dominik Mareš a Radan Wagner představují návštěvníkům své obrazy, pastely a grafiky malých i větších formátů.

Až do 26.prosince si můžete v prostorách přerovského zámku prohlédnout výstavu betlémů ze sbírek tamního Muzea Jana Ámose Komenského, obohacenou o expozici představující vánoční kuchyni našich babiček. Více nám prozradil pracovník muzea Milan Chumchal.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Chumchal: Výstava betlémů v Přerově

Do vánoční kuchyně našich babiček můžete nahlédnout v prostorách přerovského zámku.

Všechno nasvědčuje tomu, že alespoň na horách budou letošní Vánoce opravdu bílé. A jak dodává Jaroslav Zvára, mezi své plány na následující volné dny tedy můžete zařadit i lyžování.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zvára: Sněhové podmínky na horách

Příjemný víkend vám přeje autor víkendových tipů Miroslav Škraňka.

Miroslav Škraňka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme