Víkend ve znamení začínajícího adventu

Tipy na následující dva volné dny, které jsou tentokrát slavnostní - v neděli začíná totiž advent. Žerotínský zámek i hrad Křivoklát oživí vánoční jarmarky a zpěv koled, v Jílovém u Prahy zase můžete navštívit vánoční výstavu. Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích zase pohádkou o čertech připomíná blížící se mikulášský svátek, v Plzni o víkendu hostuje pražský Divadelní spolek Kašpar. Milovníky sportu nejspíše zlákají zasněžené hory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční stromek

vánoční stromek | Foto: Andrej Bobok | Zdroj: ČTK

A právě blížícími se svátky můžeme hned začít. Žerotínský zámek oživí zítra zpěv koled, hudrání čertů i vyvolávání prodejců. Zdejší Mikulašský jarmark jistě potěší nejen děti. Více od Ivana Sekaniny.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Sekanina: Mikulášský jarmark

Pokud chcete Mikulášský jarmark stihnout, měli byste si přivstat. Začíná totiž už v 9 hodin ráno. Dětem to ale určitě nebude dělat problémy.

Sobotu se zpěvy můžete prožít v plzeňském Divadle Čas, kde se bude soutěžit v oblastním kole dětské Porty. Jana Mertová má pro nás pozvání na jiný koncert, opět předvánočně laděný.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Mertová: Koncert sdružení Ledovec

Zítra začínají vánoce ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska na Chrudimsku. Tématem už tradiční expozice jsou proměny oslav Štědrého dne od poloviny 19. do poloviny 20. století. V každém z roubených domů najdete prostřený štědrovečerní stůl, vánoční ozdoby, dárky a pečivo. V neděli pak přijde na Veselý Kopec Mikuláš s čerty.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy připravilo vánoční výstavu "K čemu srdce tíhne". Nabízí pohled na tři vánoční tabule - staročeskou, klasickou a novodobou. Dozvíte se například, že na staročeské tabuli nesměly chybět výrobky ze slámy, a dále jablka, ořechy nebo sladké perníčky a zázvorky.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvádí v neděli od 16cti hodin pohádku Josefa Štefana Kubína "Jak se čerti rojili", kterou zahraje plzeňské Divadlo Alfa. Právě tímto představením začne tradiční Divadelní advent, který potrvá až do 27. prosince.

V brněnském Divadle Polárka má už zítra v půl čtvrté odpoledne premiéru nové představení pro děti Františka Kožíka a Petra Michálka nazvané "Pohádky vánočního zvonku".

Na hradě Křivoklát začne advent už zítra hodinu před polednem. Připraveny jsou vánoční koncerty, divadelní představení, ale i tradiční řemelsnický jarmark. Pozvání na advent do hradních komnat i na nádvoří má pro nás Ladislav Pavlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Pavlík: Advent na Křivoklátě

Víkendovou přehlídku připravil pro plzeňské Divadlo Alfa pražský Divadelní spolek Kašpar. Kašparův víkend měl původně na repertoáru i hru "Růže pro Algernon". Herec Jan Potměšil však onemocněl, a tak uvidí diváci Havlovu Audienci, a dále představení "Černí býci" a "Vánoční vzpomínka". Více vám k těmto dvěma uváděným hrám řekne režisér a herec Jakub Špalek.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Špalek: Spolek Kašpar v Plzni

Ve Vánoční vzpomínce uvidíte v hlavních rolích herce Táňu Vilhelmovou a Bořivoje Navrátila.

A v Plzni ještě na výstavu. Jmenuje se Cesta do pravěku a přibližuje nejstarší období života na zemi. Více už ředitel Západočeského muzea František Frýda.

Přehrát

00:00 / 00:00

F. Frýda: Výstava o pravěku

Pět loutkářských spolků se dnes a zítra v Bechyni na Táborsku účastní přehlídky loutkového divadla Faustování. Pražský divadelní spolek Vavřinec se tu například představí s hrou nazvanou "Skoro dekameron", českobudějovický Kvelb předvede pohádku O princezně Jasněnce a létajícím Ševci.

Městské divadlo v Ústí nad Labem připravilo na dnešní 19. hodinu benefiční koncert nazvaný "Rozsviťte hvězdu pro ZOO, aneb Pomozte i Vy", jehož výtěžek poputuje na konto ústecké zoologické zahrady. Vystoupí například Lunetic, Pavel Bobek, Marie Rottrová nebo Věra Špinarová.

V pražském Divadle Archa pokračuje třídenní festival věnovaný americké kritičce a prozaičce Gertrudě Steinové. Dnes ve 20 hodin zveme na vystoupení německého avantgardního souboru Ensemble We Are We.

Předvánoční orientální trh bude o tomto víkendu k vidění v Náprstkově muzeu v Praze. Nabídne všehochuť arabských pokrmů, koření, čajů i orientálního nábytku.

Stále více zimních středisek se otevírá našim lyžařům. Sněhovou pokrývku na našich horách sleduje Jaroslav Zvára.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zvára: Víkend na horách

Hezký víkend vám přeje autorka tipů Andrea Říhová.

Andrea Skalická, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme