Víkend ve znamení začínajícího adventu

Tipy na následující dva volné dny, které jsou tentokrát slavnostní - v neděli začíná totiž advent. Žerotínský zámek i hrad Křivoklát oživí vánoční jarmarky a zpěv koled, v Jílovém u Prahy zase můžete navštívit vánoční výstavu. Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích zase pohádkou o čertech připomíná blížící se mikulášský svátek, v Plzni o víkendu hostuje pražský Divadelní spolek Kašpar. Milovníky sportu nejspíše zlákají zasněžené hory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční stromek | Foto: Andrej Bobok | Zdroj: ČTK

A právě blížícími se svátky můžeme hned začít. Žerotínský zámek oživí zítra zpěv koled, hudrání čertů i vyvolávání prodejců. Zdejší Mikulašský jarmark jistě potěší nejen děti. Více od Ivana Sekaniny.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Sekanina: Mikulášský jarmark

Pokud chcete Mikulášský jarmark stihnout, měli byste si přivstat. Začíná totiž už v 9 hodin ráno. Dětem to ale určitě nebude dělat problémy.

Sobotu se zpěvy můžete prožít v plzeňském Divadle Čas, kde se bude soutěžit v oblastním kole dětské Porty. Jana Mertová má pro nás pozvání na jiný koncert, opět předvánočně laděný.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Mertová: Koncert sdružení Ledovec

Zítra začínají vánoce ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska na Chrudimsku. Tématem už tradiční expozice jsou proměny oslav Štědrého dne od poloviny 19. do poloviny 20. století. V každém z roubených domů najdete prostřený štědrovečerní stůl, vánoční ozdoby, dárky a pečivo. V neděli pak přijde na Veselý Kopec Mikuláš s čerty.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy připravilo vánoční výstavu "K čemu srdce tíhne". Nabízí pohled na tři vánoční tabule - staročeskou, klasickou a novodobou. Dozvíte se například, že na staročeské tabuli nesměly chybět výrobky ze slámy, a dále jablka, ořechy nebo sladké perníčky a zázvorky.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvádí v neděli od 16cti hodin pohádku Josefa Štefana Kubína "Jak se čerti rojili", kterou zahraje plzeňské Divadlo Alfa. Právě tímto představením začne tradiční Divadelní advent, který potrvá až do 27. prosince.

V brněnském Divadle Polárka má už zítra v půl čtvrté odpoledne premiéru nové představení pro děti Františka Kožíka a Petra Michálka nazvané "Pohádky vánočního zvonku".

Na hradě Křivoklát začne advent už zítra hodinu před polednem. Připraveny jsou vánoční koncerty, divadelní představení, ale i tradiční řemelsnický jarmark. Pozvání na advent do hradních komnat i na nádvoří má pro nás Ladislav Pavlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Pavlík: Advent na Křivoklátě

Víkendovou přehlídku připravil pro plzeňské Divadlo Alfa pražský Divadelní spolek Kašpar. Kašparův víkend měl původně na repertoáru i hru "Růže pro Algernon". Herec Jan Potměšil však onemocněl, a tak uvidí diváci Havlovu Audienci, a dále představení "Černí býci" a "Vánoční vzpomínka". Více vám k těmto dvěma uváděným hrám řekne režisér a herec Jakub Špalek.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Špalek: Spolek Kašpar v Plzni

Ve Vánoční vzpomínce uvidíte v hlavních rolích herce Táňu Vilhelmovou a Bořivoje Navrátila.

A v Plzni ještě na výstavu. Jmenuje se Cesta do pravěku a přibližuje nejstarší období života na zemi. Více už ředitel Západočeského muzea František Frýda.

Přehrát

00:00 / 00:00

F. Frýda: Výstava o pravěku

Pět loutkářských spolků se dnes a zítra v Bechyni na Táborsku účastní přehlídky loutkového divadla Faustování. Pražský divadelní spolek Vavřinec se tu například představí s hrou nazvanou "Skoro dekameron", českobudějovický Kvelb předvede pohádku O princezně Jasněnce a létajícím Ševci.

Městské divadlo v Ústí nad Labem připravilo na dnešní 19. hodinu benefiční koncert nazvaný "Rozsviťte hvězdu pro ZOO, aneb Pomozte i Vy", jehož výtěžek poputuje na konto ústecké zoologické zahrady. Vystoupí například Lunetic, Pavel Bobek, Marie Rottrová nebo Věra Špinarová.

V pražském Divadle Archa pokračuje třídenní festival věnovaný americké kritičce a prozaičce Gertrudě Steinové. Dnes ve 20 hodin zveme na vystoupení německého avantgardního souboru Ensemble We Are We.

Předvánoční orientální trh bude o tomto víkendu k vidění v Náprstkově muzeu v Praze. Nabídne všehochuť arabských pokrmů, koření, čajů i orientálního nábytku.

Stále více zimních středisek se otevírá našim lyžařům. Sněhovou pokrývku na našich horách sleduje Jaroslav Zvára.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zvára: Víkend na horách

Hezký víkend vám přeje autorka tipů Andrea Říhová.

Andrea Skalická, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme