Vláda chce zvýšit bezpečnost letišť, rozšíří systém rozpoznávání obličejů

Na mimopražských mezinárodních letištích by měly být zavedeny systémy pro rozpoznávání obličejů a registračních značek vozidel. Na Letišti Václava Havla už stejný systém funguje, chystá se ale jeho rozšíření na další části budovy. Počítají s tím materiály, které schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Opatření vyjdou přibližně na 672 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla, Praha | Foto: Filip Jandourek

Vnitro chce na letištích v Karlových Varech, Brně, Ostravě a Pardubicích dosáhnout stejných bezpečnostních standardů jako na pražském letišti. Na všech letištích by se měly objevit i čtečky dokladů a palubních vstupenek. Celkově opatření vyjdou přibližně na 585 milionů korun, z toho 482 milionů půjde z rozpočtu vnitra. Systémy by měly být zavedeny do konce roku 2020.

Incident na slavné Maho Beach: muž mrštil předmět po přistávajícím boeingu

Číst článek

Dalším problémem mimopražských letišť je podle vnitra nedostatečná úroveň integrace bezpečnostních systémů nebo i nízká kontrolní kapacita u nebezpečných předmětů a chemických látek. Nemají také zavedenou plošnou detekci radiace, nedostatky jsou i při kontrole vstupů do neveřejných prostorů letiště.

Na pražském Letišti Václava Havla přibude 145 speciálních kamer, které dokážou rozpoznat zachycenou tvář a porovnat ji například s databází hledaných osob, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. V areálu letiště by se mělo objevit také dalších 30 přehledových kamer.

„Přístroje budou umístěny v tranzitním prostoru tak, aby dohlédly i do nástupních mostů k letadlům, do jednotlivých prstů letištních terminálů nebo spojovacích prostor," uvedl úřad.

Modernizace v Praze vyjde zhruba na 87 milionů korun z rozpočtu vnitra. Podle Sobotky velkou část svých výnosů do bezpečnostních opatření směřuje i samotné letiště.

„Je to už tříletý proces, který postupně realizujeme. Opatření postupně probírá Bezpečnostní rada státu i vláda," uvedl na tiskové konferenci. Systém z pražského letiště je svým rozsahem v Česku unikátní, dodal.

Za loňský rok odbavilo brněnské letiště více než 400 tisíc cestujících, ostravské o zhruba 150 tisíc lidí méně. Z letiště v Pardubicích odlétlo loni asi 50 tisíc, z Karlových Varů 25 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme