Vlajka pro Tibet i další akce upozorňují na porušování lidských práv v Tibetu

Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomínají 54. výročí boje Tibetu za nezávislost na Číně. Tibetská vlajka se dnes objeví na mnoha úřadech měst, městských částí nebo krajů. Česká republika se tak už poněkolikáté připojí k mezinárodní kampani nazvané Vlajka pro Tibet. Kampaň vznikla v polovině 90. let a dala si za cíl upozornit na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetská vlajka vlaje z pardubické radnice

Tibetská vlajka vlaje z pardubické radnice | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„10. březen 1959 je pro Tibeťany dnem národního povstání, které vypuklo ve Lhase,“připomněla etnografka a tibetoložka Zuzana Ondomišiová. „Dalajláma byl pozván na divadelní představení do čínského vojenského divadla. Vypukla spontánní obava, že by se mu mohlo něco přihodit, takže Tibeťané vyšli do ulic.“

„10. březen odstartoval kritickou situaci ve Lhase, která vyústila v odchod dalajlamy do exilu 17. března. Povstání se rozšířilo do dalších oblastí, kde se ho ujali partyzánští bojovníci.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O mezinárodní akci Vlajka pro Tibet i o napjaté situaci v zemi mluvila etnografka a tibetoložka Zuzana Ondomišiová

Počet obětí násilného potlačení povstání se odhaduje až na 70 000. „Už v souvislosti s útěkem dalajlámy došlo k ničení kulturních památek, hlavně spjatých s náboženstvím. Byly ostřelovány a bombardovány kláštery, chrámy, pevnosti.“

Ve Slaném mají tibetskou vlajku posvěcenou samotným dalajlámou

Číst článek

„Restrikce s sebou přinesla uzavření země pro cizince, vyslýchání, zatýkání, posílání Tibeťanů do pracovních táborů,“ připomněla Ondomišiová.

Za důležitou pomoc považuje pomoc směřující do vzdělání Tibeťanů. „Aby oni sami mohli rozhodovat o tom, co chtějí. A myslím, že v posledních letech roste takové národní obrození, nebo uvědomění Tibeťanů, že o to musejí usilovat především sami.“

Osud Tibetu není Čechům lhostejný

V Ostrově u Karlových Varů mohli účastníci vzpomínkové akce prostřednictvím občanského sdružení přispět na chudé oblasti Tibetu, říká za pořadatele Lenka Kubínová:

„Veškerý výtěžek z předmětů jde přímo jim. My jsme si vybrali toto sdružení pro to, že u nich se neztrácejí vytěžené peníze někde v administrativě. Samozřejmě také podporujeme dvě děti. Jedno z Nepálu, jedno z Tibetu, které jsou také v exilu. Tak další peníze, které jsou, putují na jejich konto, na školné, zdravotní péči a podobně.“

Také na beskydské hoře Smrk zavlaje tibetská vlajka. Na podporu Čínou okupovaného Tibetu ji tam donesou pořadatelé ostravského hudebního festivalu Pro Tibet. Pod vlajkou si uvaří speciální tibetský čaj a symbolicky rozvěsí modlitební praporky, potvrdila ředitelka festivalu Jana Neboráková.

mkp, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme