VV i ODS jsou proti úplnému zrušení státní podpory stavebního spoření

Úvaha ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), že by vláda mohla úplně zrušit příspěvky ke stavebnímu spoření, se nelíbí koaličním parterům z ODS a Věcí veřejných. Kalousek tuto možnost v médiích zmínil poté, co Ústavní soud zrušil zdanění státní podpory i další změny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové byty | Foto: Marián Vojtek

Snížený příspěvek 2000 korun bude podle Kalouska platit i po výroku Ústavního soudu po prvním lednu 2012. Mohl by ale být ještě nižší.

„Já se chci optat koaličních partnerů, zda opravdu nechtějí pochopit realitu a nechtějí ty dva tisíce snížit více, například na 1200, v ideálním případě i úplně zrušit. Pokud tomu nebudou rozumět, tak já budu muset akceptovat míru jejich populismu a budu souhlasit aspoň s těmi dvěma tisíci, ale víc není možné,“ uvedl Kalousek.

Poslanec Věcí veřejných Radim Vysloužil tvrdí, že jeho strana bude prosazovat zachovaní podpory.

„Bereme to jako dobrou podporu lidí, kteří chtějí sami investovat do svého bydlení. Necháme to teď na jednání a samozřejmě budeme prosazovat to, abychom to zanechali. Podpora funguje 20 let a má výsledky,“ uvedl Vysloužil.

Stejný názor má i nejsilnější koaliční strana ODS. Její stanovisko tlumočil Radiožurnálu místopředseda jejího sněmovního klubu Marek Benda:

„Poslanecký klub bude dlouhodobě podporovat, aby občané spořili, nikoliv to, aby se tyto kroky rušily a šlo se úplně jinou cestou. Jestli nemá dojít ke spojení důchodového a stavebního spoření, to je samozřejmě možná úvaha, ale vystřelit úvahu zrušit příspěvek na stavební spoření, aniž bych řekl, co dál, mi připadá jako nerozumný nápad.“

Sobotka: Ministr by měl nejdřív jednat, až pak mluvit

Kalouskův návrh odmítá také opoziční sociální demokracie. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ministrovi vzkázal, že si má nejdřív pro návrh vyjednat podporu a teprve pak o něm mluvit do médií.

„Každý takový výrok ministra financí je přirozeně velmi pečlivě sledován, a to zejména klienty stavebních spořitelen, a bez toho, aniž by tato věc byla promyšlena a politicky projednána, tak si myslím, že by se ministr financí takto zásadním způsobem k takto vážné věci, která se může dotýkat pěti milionů klientů, vyjadřovat neměl,“ zdůraznil Sobotka.

Ústavní soud včera vyhověl návrhu ČSSD a s okamžitou platností zrušil zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. Zdůvodnil to zneužitím stavu legislativní nouze, ve kterém poslanci vládní návrh přijali. Zbytek zákona včetně snížení státní podpory nechal platit ještě do konce roku.

Vláda má díky odkladu platnosti šanci zohlednit postoje Ústavního soudu a prosadit některá úsporná opatření znovu. Premiér Petr Nečas (ODS) večer po jednání vlády uvedl, že existuje přechodné řešení, jehož základem bude vázání výdajů rozpočtu. Podle ministra financí Kalouska totiž rozhodnutí soudu zvýší letos schodek státního rozpočtu zhruba o šest miliard korun.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme