Výměna manželek je na hranici trestného činu, tvrdí poslankyně Dundáčková

Matky, které vystupovaly v reality show televize Nova, se pohybovaly na hranici trestného činu opuštění dítěte. Ve vysílání Radiožurnálu to řekla poslankyně ODS Eva Dundáčková. Sněmovní komise pro rodinu, jíž je Dundáčková členkou, poslala 31. ledna dopis Radě pro rozhlasové a televizní vysílání s žádostí, aby proti pořadu zakročila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výměna manželek - logo pořadu

Výměna manželek - logo pořadu | Foto: TV NOVA

Princip reality show spočívá v tom, že si dvě manželky vymění na deset dní místa u svých rodin s dětmi. Dění v obou rodinách poté natáčí televizní štáb.

Podle Dundáčkové je sporné, zda velmi malé dítě dokáže pochopit, proč mu na několik dní zmizela matka, kterou nahradí někdo jiný. Pro citlivé dítě může o stresovou situaci, upozornila v pořadu Radiofórum poslankyně.

"Tady je to dvojnásobná zátěž najednou. Maminka opustí dítě a podle mého názoru to může v některých případech hraničit s trestným činem opuštění dítěte jako takového, zvlášť má-li to dítě zvýšenou psychickou zátěž nebo je hyperaktivní, zkrátka takzvaně problémové. Zároveň přichází úplně jiná žena, která logicky má úplně jiné rituály," uvedla Dundáčková.

Názor Dundáčkové podpořil i sociolog médií z brněnské Masarykovy univerzity Jaromír Volek. "Ten model je postavený na vytváření stresových situací, a to v delším časovém úseku, tam už je potenciální riziko, se kterým je třeba počítat," řekl Volek. V postupu proti pořadu by byl ještě ostřejší. "Myslím, že by bylo vhodné se obrátit na orgány, které se zabývají péčí o dítě, aby se podívaly na ty rodiče, kteří takto skvěle experimentují se svými dětmi," doplnil Volek.

Televize ale změny v pravidlech neplánuje. Podle režisérky show Jany Rezkové děti s natáčením souhlasí a vše je pod kontrolou psychologů. Pořad prý může mít i pozitivní vliv. "Pokud si dobře vzpomínám, tak například z první a druhé řady se u několika rodin podařilo stmelit téměř rozpadlé manželství, nemluvě o tom, že se narodily i nové děti," podotkla Rezková.

Výměna manželek patřila v minulosti k nejsledovanějším pořadům TV Nova. Podle Rezkové televize nadále počítá s tím, že odvysílá i čtvrtou řadu reality show. Sama prý neví, kdo se do castingu přihlásí a o čem další řada bude.

Martin Hromádka, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme