Z Chvaletic do ostravské spalovny odjede poslední transport nebezpečného odpadu

Z Chvaletic v úterý před půlnocí odjede k likvidaci do ostravské spalovny poslední transport nebezpečného odpadu. Před více než rokem tam policisté objevili nelegální sklad chemikálií. Sanace chvaletického areálu stojí desítky milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalovna Malešice | Foto: Jan Rosenauer

"Ty náklady skutečně stoupají. V loňském roce jsme získali deset milionů korun, v letošním roce jsme od státu dostali 15 milionů korun. Ale protože předpokládáme, že celkové náklady budou až ke třiceti, tak ten rozdíl bude uhrazen z rozpočtu Pardubického kraje," říka krajský radní Petr Šilar. Kraj sice žádal o vymáhání peněz po majiteli skladu panu Pilcovi, ale jak říká radní Šilar: "Pan Pilc, jak jsme se dověděli, byl prohlášen krajským soudem v Jihlavě za mrtvého. Takže to asi skončí nenávratně někde v propadlišti chemických odpadů."

Noční transport poveze přibližně 45 tun toxických a pro životní prostředí nebezpečných látek. Z Chvaletic transport pojede přes Havlíčkův Brod, dále po dálnici D1 přes Brno, Olomouc a Hranice na Moravě až do Ostravy. Tam by měl náklad doputovat ve středu v šest hodin ráno.

V Chvaletickém skladu zůstanou už jen méně nebezpečné odpady, které budou zlikvidovány do 14. září. V tento den by také měla firma Dekonta, která zajišťuje sanaci, předat kraji vyklizené haly.

Marcela Hálová, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme