Za podvod s humanitární pomocí 10 let vězení

Jan Ševčík, někdejší ředitel Nadace Františka kardinála Tomáška, půjde na deset let do vězení. Vrchní soud tak v odvolacím řízení potvrdil dřívější verdikt pražského městského soudu. Ševčík pod hlavičkou nadace objednával v létě 1997 zboží a služby jako humanitární pomoc pro povodněmi postiženou Moravu, která však na místo určení nikdy nedorazila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Ševčík | Foto: Michal Krumphanzl

Ševčík se tak podle Vrchního soudu dopustil podvodu. Od jednotlivců a firem vylákal skoro 10 milionů korun. Tyto prostředky se ale k postiženým nikdy nedostaly. Ševčík navíc ke svým podvodům zneužil pražského arcibiskupství a jméno Františka Tomáška.

Městský soud mu za to vyměřil deset let vězení, Ševčík se ale proti rozsudku odvolal. U Vrchního soudu se dnes hájil tím, že "svou roli nezvládl", a žádal o mírnější trest.

Svou vinu Ševčík neuznává. "Já jsem byl do funkce ředitele nadace jmenován, to ve spisu doloženo je, že jsem měl právo to zboží objednávat. Já jsem tím zbožím nedisponoval, já jsem zajišťoval dodání zboží do skladu nadace. Myslím si, že jsem udělal spoustu chyb, ale rozhodně jsem se nedopustil toho, co mi žaloba klade za vinu."

Jan Ševčík navíc neplatil alimenty na svou dceru, a tak k trestnému činu podvodu přibylo i zanedbání povinné výživy. Přestože se tato částka v uplynulém období snížila, rozhodl se odvolací soud na dřívějším verdiktu nic neměnit. Částečné zaplacení výživného totiž nemůže kompenzovat to, že zneužil situace, a ty co chtěli pomáhat, podvedl.

Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme