Začíná další dějství vyjednávání o nové vládě
Ve středu začíná druhé dějství vyjednávání o nové vládě. Úřadující předseda sociální demokracie Stanislav Gross zatím tají, jaké návrhy předestře lídrům opozičních stran ODS a komunistům, se kterými se ve středu, respektive ve čtvrtek, sejde. Komunisté se začali o víkendu výrazněji profilovat. Z jejich úst už zaznívají nejen požadavky na Grosse, ale i reakce na stanoviska lidovců a unionistů. Ti v sobotu odmítli případnou podporu vlády hlasy komunistických zákonodárců.
ODS v úterý trvala na svém, že novou tříbarevnou vládu složenou ze zástupců stejných politických stran, které tvořily předchozí kabinet, nepodpoří. Šéf komunistů Miroslav Grebeníček upřesnil svůj požadavek, že by jeho strana výměnou za podporu nové vlády chtěla svého člověka na postu předsedy poslanecké sněmovny. "Skutečně jsem řekl: V případě, že by v sociální demokracii dospěli k názoru, že Vladimír Špidla nezvládne funkci předsedy poslanecké sněmovny, že bychom pro takový případ měli kvalifikovanou náhradu, a jasně jsem tím řekl, že výrazné osobnosti v naší straně jsou. To ještě neznamená, že na tuto schůzku jdu s tím, že bych hrál o post předsedy sněmovny."
Ráno ještě před jednáním s Grossem se sejde nejužší vedení ODS, aby doladilo argumenty, které bude úřadujícímu šéfovi Lidového domu tlumočit předseda strany Mirek Topolánek. Ale půjde jen o drobnosti. Vize konzervativců je podle místopředsedy strany Petra Nečase jasná. "V ranních hodinách se sejde nejvyšší vedení Občanské demokratické strany, aby posoudilo vývoj situace a také dalo jasné zadání pro další kroky. My jsme přesvědčeni, že nejlepší pro naši zemi by bylo směřování k předčasným volbám."
Před jednáním s Grossem zasedne ve středu také předsednictvo KSČM. Lídr komunistů Grebeníček dnes poprvé zareagoval na fakt, že případnou podporu komunistů dopředu odmítli jak lidovci tak unionisté. "Jestliže někdo prohlašuje, že to bude vláda bez komunistů. Dokonce jeden ze subjektů, který prohlašuje, že nechce ani jeden komunistický hlas. My se nebudeme nikomu podbízet, zejména těm, kteří dovedli republiku do tak vážné situaci. My budeme o to důraznější opozicí. Sociálnědemokratická strana nemá zatím jasno v těchto otázkách, svůj názor utváří, ale jestliže se mají v pátek sejít ČSSD, Unie svobody a KDU-ČSL a završit tento proces a dopředu jsou dohodnuti, tak my nemáme jediný důvod tuto vládu podpořit."
Grossova optimistická vize o složení vlády z reprezentantů předchozího kabinetu tak začala poněkud pokulhávat.