Základní školy by se mohly vrátit k povinné výuce plavání
Pokud se podaří prosadit návrh plaveckých škol, který prosazuje poslanec hnutí Úsvit Karel Augustin Andrle, bude školní plavání opět povinné. I když většina škol plavecký výcvik organizuje i bez nařízení ministerstva školství. To se snaží najít cestu, jak povinnou výuku plavání na školách zrealizovat.
„Mně se líbilo to, jak jsem vyskočil skrz desku,“ vypráví žák mateřské školy při Základní škole v Třebenicích na Litoměřicku, kterému právě skončila hodina předplaveckého výcviku.
V malém bazénku při hře děti trénovaly dýchání do vody, splývání, potápění a další dovednosti. To, že jezdí se školkou na plavání je v Třebenicích, a nejen tam, jak potvrdila jejich učitelka Hana Ničová, tradice.
Pokud se povede prosadit návrh plaveckých škol, bude výuka plavání opět povinná. Většina škol plavecký výcvik organizuje i bez nařízení
„Myslím si, že mateřské školy využívají plavání dost a naopak že hodiny pro předškoláky chybí,“ vysvětluje Ničová.
To by se mohlo změnit, plavecké školy usilují o to, aby byl plavecký výcvik povinný i pro školky. Na rozdíl od školních dětí je totiž jejich plavání takzvaná nadstandardní péče a rodiče ho platí celé. Ty třebenické to stojí ročně 400 korun za samotný výcvik a 450 za dopravu. Dětem ale jde plavání k duhu.
„Děti se tady hýbou, voda jim dělá jedině dobře. Holčička, která odchází, má strašné problémy s pohybem. Ve vodě se přeci jenom uvolní a je taková šikovnější,“ říká Alena Komůrková ze Soukromé plavecké školy v Roudnici nad Labem, která učí děti plavat už 30 let.
Vedle ve velkém bazénu trénují třebeničtí třeťáci a čtvrťáci. Ty má na starosti učitelka plavání Dana Hartová.
„První rok by měli umět splývat, uplavat sto metrů, styl kraul. Hlavně trénujeme znak a podle potřeby někde i prsa. V dalším zdokonalovacím kurzu zlepšujeme techniku, aby se pohybovali přirozeně v té vodě, aby je to bavilo,“ popisuje Hartová, co všechno se musí ve 40 hodinách rozložených do dvou ročníků naučit.
‚Pohyb dětem strašně chybí‘
Školáky plavecký výcvik stojí už méně. Platy učitelek plavání hradí kraj a rodiče už zaplatí jen dopravu. V Třebenicích je ročně přijde na 350 korun.
S dětmi do bazénu jezdí učitelka Jaroslava Vávrová už 35 let. Plavání by podle ní povinné na základních školách být mělo.
„Spousta dětí nepřijde vůbec do styku s hlubší vodou. Rodiče většinou nemají čas nebo něco takového. Když už předškoláci jezdí na to zvykání, tak je to potřeba. Pohyb dětem strašně chybí,“ říká Vávrová.
Plavecký výcvik organizuje pro své žáky kolem 90 procent základních škol. Pokud bude plavání povinné a ministerstvo školství tuto myšlenku podpoří, rodiče by nemuseli platit nic.
Peníze za dopravu by hradily například obce, které by na to dostaly víc financí při přerozdělování daní. Ministerstvo už hledá cestu, jak to udělat.