Záplavy na jihozápadě Čech si vyžádaly lidské životy

Katastrofální povodně postihly jižní a západní Čechy. Zahynuly při nich dvě dívky. Přednosta českobudějovického okresního úřadu Josef Šíma vyhlásil v souvislosti se záplavami na Českobudějovicku stav nebezpečí. Evakuovány musely být 3 tisíce lidí. Ve čtvrtek pozdě večer dorazila záplavová vlna do Putimi, kde také začala evakuace obyvatel několika domů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v českobudějovických ulicích

Hasiči v českobudějovických ulicích | Foto: David Veis

Čtvrtina Českých Budějovic byla bez proudu, dodávka byla přerušena i v Hluboké nad Vltavou. Jihočeská energetika a.s. začala postupně dodávku proudu obnovovat. V postižených oblastech na jihu večer opět začalo pršet, ale meteorologové neočekávají zhoršení situace. Naopak stav ohrožení čeká v noci i Prahu. Záplavy zasáhly také Plzeňsko a Znojemsko. I povodně na Plzeňsku si vyžádaly lidský život. Na jezu v Darové u Rokycan se utopila 19letá dívka z Horní Břízy. Meteorologové varují, že hladiny řek budou dál stoupat. Hlavní město Praha očekávalo v noci na pátek třetí stupeň povodňové akivity, tedy stav ohrožení.

Přívalový déšť způsobil tragédii v rekreačním zařízení ve Varvažově na Písecku. Asi pětikubíkový dub se zřítil na jednu z chatek, ve které spaly dvě vedoucí. Jednadvacetiletou dívku z Klatov na místě usmrtil. Koruna stromu pak ještě spadla na chatu, kde spalo asi pět chlapců - těm se naštěstí nic nestalo, protože koruna se opřela o převislé větve. Zdemolovala však automobil, který stál před chatou.

Voda brala život i na Rokycansku. Devatenáctiletá dívka tam v pátek zmizela v rozbouřené Berounce poblíž Darové. Její raft se převrátil i s dalšími třemi mladými lidmi na jezu u elektrárny. Kromě dívky se ostatní zachránili.

Nejvyšší stupeň povodňové aktivity ráno platil celkem na 12 místech na osmi řekách v povodí Vltavy. Na osmi místech přitom hladina stále stoupá. Stav ohrožení je na Černé v Ličově, na Malši v Pořešíně, v Římově a Roudné, na Vltavě v Březí a Českých Budějovicích, na Lužnici v Bechyni, na Volyňce v Neměticích, na Otavě ve Strakonicích a v Písku, na Blanici v Heřmani a na Úslavě v Koterově.

V jižních Čechách byla nejkritičtější situace v okolí řeky Malše a Blanice. Hasiči a policie museli v noci evakuovat obce pod Římovskou přehradou, protože vodohospodáři byli nuceni kvůli stoupající hladině zvýšit odtok vody z přehrady. Poté začala i evakuace části Českých Budějovic.

Záplavová vlna zasáhla jihočeskou metropoli ráno. Veletok bahnité vody poničil a znepřístupnil hydrometeorologické stanice, takže odborníci mohou další vývoj jen odhadovat. Jisté je pouze to, že Malší nyní protéká stoletá voda. Policie město zcela uzavřela pro osobní dopravu.

Problémy mají i na Blanici na Husinecké nádrži, která nestačí sbírat přívaly vod. Protože se už Blanice vylila z břehů, zahájili hasiči částečnou evakuaci některých obcí. Nejvíce jsou ohroženy obce v okolí Vodňan a Bavorova na Strakonicku. Hasiči museli také evakuovat několik osob ve Strakonicích a tamní kemp na Podskalí. Na místě pomáhají také policisté a armáda.

Záplavy zkomplikovaly i dopravu na železnici. Později ale lidé dokázali všechny úseky uvést do provozu. Bylo jich pět, kde musel být provoz dočasně zcela přerušen, jinde vlaky jezdily se zpožděním. Před třetí hodinou ráno byl třeba zastaven provoz mezi Vodňany a Strunkovicemi nad Blanicí. Během dopoledne ale už došlo k obnovení provozu na většině nesjízdných úseků.

V oblasti Šumavy spadlo za uplynulých 24 hodin od 30 do 130 milimetrů srážek. Množství vody v horních tocích řek se bude mírně zvyšovat a záplavová vlna bude pokračovat směrem k dolním tokům. Vodohospodáři vypouštějí vodu ze zaplněných nádrží.

V Plzeňském kraji stoupla hladina na všech řekách; na Úslavě v Koterově byl vyhlášen stav ohrožení. Voda tam zaplavila obec a most. Druhý stupeň povodňové aktivity platí na Úhlavě v Klatovech.

Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení byl ráno vyhlášen také na řece Dyji v Podhradí na Znojemsku. Na některých místech řeky zbývá asi deset centimetrů do horního okraje koryta. Obec leží těsně u česko-rakouských hranic. Třetí stupeň musel být vyhlášen po silných přívalových deštích na severu Rakouska, kterým Dyje protéká. Ve středu odpoledne se výška hladiny Dyje v Podhradí odhadovala na metr, dnes se zvedla na 2,7 metru.

Meteorologové očekávají další vzestupy hladin řek. V povodí Berounky by mohl být na středním toku Úslavy a Úhlavy překročen druhý stupeň povodňové aktivity, stejně jako na Berounce v Plzni. Na většině toků v povodí horní Vltavy jsou překročeny druhé i třetí stupně. Během odpoledne by podle meteorologů měla dosáhnout nejvyššího bodu hladina Malše, Vltavy v Českých Budějovicích a dolní Otavy. Po celý den bude výrazně stoupat Lužnice.

Třetí stav povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, bude o půlnoci možná vyhlášen v Praze. Přehrada Orlík už totiž není schopna zadržovat vodu z přívalových dešťů a povodní a musí se vypouštět směrem na hlavní město. Na některých místech, například na Smetanově nábřeží, jsou už připraveny protipovodňové stěny. Primátor Igor Němec uvedl, že město je na zvýšení hladiny Vltavy připraveno, lidem nehrozí nebezpečí.

V důsledku stoupající hladiny Vltavy přerušila Pražská energetika dodávky proudu už v několika částech města. Zároveň energetici vytipovali další ohrožené lokality a jsou připraveni je v případě potřeby také odpojit. Důležitá centra, jako jsou nemocnice, ale rozhodně ohrožena nebudou. Radiožurnálu to potvrdil to mluvčí firmy Petr Holubec.

Český hydrometeorologický ústav vydal dopoledne další výstrahu upozorňující na povodňové jevy v Jihočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji, která platí do pátečních 18 hodin.

Vláda poskytně oblastem jižních Čech, postižených povodněmi, pomoc, která je obvyklá v takovýchto případech. Oznámil to premiér Vladimír Špidla, který s ministrem vnitra Stanislavem Grossem navštívil jižní Čechy. "Jistěže jsou určité rezervy, takže budou použity. Jižním Čechám se již dostalo pomoci z jiných části republiky. Jihočeši rozhodně nezůstávají v této chvíli stranou," zdůraznil Špidla.

Škody za záplav půjdou do desítek milionů korun. Takové jsou první odhady pojišťoven. Hladiny řek ale dále stoupají a i škody se tak zřejmě budou zvyšovat. Například jeden z největších pojišťovacích ústavů počítá s tím, že za poslední tři dny na jihu Čech dosáhnou škody klientů 50 miliónů korun. Tyto odhady přitom ještě nezahrnují pojištění průmyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Gross k práci hasičů, policie i dalších složek

Ministr vnitra Stanislav Gross ocenil dosavadní práci hasičského záchranného sboru a policie, tak i všech ostatních, ať už jde o dobrovolné hasiče, armádu a další. Situaci v ohrožených oblastech nyní zvládají především síly jihočeského hasičského záchranného sboru a místní policie. Na pomoc jim přijely policejní posily z Prahy, na jih Čech vyjely dva oddíly hasičského záchranného sboru a připraveny jsou i další posily.

Největší majetkové škody vznikly v okresech České Budějovice, Strakonice, Český Krumlov, Prachatice, Písek a Jindřichův Hradec. Další miliónové škody jsou hlášeny ze západních a středních Čech. Podle prvních zpráv se počet pojistných událostí na Českobudějovicku a Českokrumlovsku blíží dvěma tisícům. Ušetřeno nezůstalo ani Strakonicko, Prachaticko a Jindřichohradecko. Ve středních Čechách je nejvíce zasaženo Příbramsko, v západních Čechách Plzeňsko.

Resort zemědělství odhaduje škody způsobené nynějšími záplavami v jižních Čechách na stovky miliónů korun. Vyčísleny by měly být do týdne. Šéf resortu Jaroslav Palas přislíbil, že pokud nějaký zemědělský podnik v důsledku škod zkolabuje, mohl by dostat od státu mimořádnou zálohu. Finanční prostředky chce ministr hledat v Pozemkovém a Garančním fondu a bude žádat i o podporu ze státního rozpočtu.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Viktorie Hošková, Marika Táborská, Michal Pelc, Štěpánka Čechová, Dan Moravec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme