Zastupitelstvo Pardubicka rozhoduje o trase R35

Po dnešku má být jasné, kudy povede rychlostní silnice z východních Čech na Moravu. Zastupitelé Pardubického kraje mají vybrat jednu ze dvou variant. Jižní trasu v zásadě podporují obce a města Svitavska a Ministerstvo pro místní rozvoj. Severní variantu prosazují starostové Ústeckoorlicka a Ministerstvo dopravy. Výstavba přes Ústí nad Orlicí přitom vychází o 6 miliard dráž než přes okolí Svitav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silnice

Starosta České Třebové Jaroslav Zedník ale takový argument odmítá. "Pokud by byla schválena jižní varianta, tak je to vyloženě plýtvání státními prostředky, protože všichni vědí, že se tam buduje za půl miliardy nová komunikace, která by v okamžiku postavení R35 byla nevyužitelná. Jestli někdo bude snášet účelové argumenty, že severní varianta je o miliardu dražší, tak v rámci celé stavby a budování dálničních síti to jsou vpodstatě zanedbatelné peníze."

Jižní cestu doporučila také studie dopravních odborníků ČVUT. Podle místostarosty Svitav Miroslav Větra by tedy vybudování této trasy mělo být snadnější. "Protože jak všichni víme, právě případné konflikty s ekology mohou značně oddálit časový horizont, kdy se dočkáme nové rychlostní komunikace. Samozřejmě tato komuniakce v jižní variantě bude mít i pozitinví vliv na pokels nezaměstnanosti v našem regionu. Jedním z kritérií investorů při výběru lokality pro investice je právě dopravní obslužnost."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme