Zeman jmenoval Štecha ministrem školství, prioritou je kariérní řád a sporné dotace

Kateřinu Valachovou (ČSSD) v čele resortu školství vystřídal její dosavadní náměstek Stanislav Štech (za ČSSD). Prezident Miloš Zeman ho ve středu odpoledne jmenoval jejím nástupcem. Štech považuje za hlavní úkoly prosazení kariérního řádu učitelů a vyřešení situace kolem sporných dotací pro sport.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval Stanislava Štecha novým ministrem školství.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Stanislava Štecha novým ministrem školství. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Zeman při jmenování Štecha řekl, že si váží jeho odborné kompetence. Ocenil i skutečnost, že na ministerstvu dosud působil jako náměstek, takže se nebude muset s jeho chodem dlouho seznamovat. "Váš handicap, který není způsoben vámi, naopak spočívá v tom, že na to všechno máte pět měsíců do voleb. Já vám v každém případě přeji, abyste i v tomto krátkém časovém intervalu svoji funkci dobře zvládnul a abyste měl z vykonané práce radost," řekl.

Vizitka Stanislava Štecha

- narozen 23. srpna 1954 v Podbořanech na Lounsku - studoval na čs. sekci Carnotova lycea ve francouzském Dijonu (1970-1973), absolvoval psychologii na Filozofické fakultě UK (1978), kde také získal tituly PhDr. (1981) a CSc. (1984); docent (1992) a později profesor (2007) pedagogické psychologie na Pedagogické fakultě UK - dosavadní funkce: politický náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové (od července 2015); profesor na katedře psychologie Pedagogické fakulty UK; v letech 2003 až 2015 byl prorektorem UK - členství v politických stranách: nestraník, v letech 1983 až 1990 byl členem KSČ - do úzkého okruhu kandidátů na ministra školství patřil již v roce 2015, nakonec přijal nabídku na pozici politického náměstka nové ministryně školství Kateřiny Valachové. Vedle zastupování ministryně v době její nepřítomnosti měl na starost také strategii. - V roce 2014 se stal poradcem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pro oblast vzdělávání - V roce 2014 neúspěšně kandidoval jako nestraník za ČSSD do Senátu (v Praze 5). - V říjnu 2013 neúspěšně kandidoval na funkci rektora UK - Mluví francouzsky, italsky, anglicky, rusky a německy

Prezident také poděkoval Valachové za vykonanou práci a předal jí kytici. "My jsme spolu skvěle spolupracovali až na jednu věc, a to byla inkluze, kde jsme měli ostře odlišné názory," řekl. Podotkl ale, že Štech má na problematiku inkluze shodný názor jako Valachová, a proto od něj v této věci žádnou změnu nečeká.

Valachová oznámila svou demisi 9. května kvůli podezření ze zneužití sportovních dotací na ministerstvu a chtěla odejít ke konci stejného měsíce. Prezident ale s její rezignací nesouhlasil. Podle něj nemá smysl, aby ministr odcházel několik měsíců před volbami. Dal jí čas, aby si své rozhodnutí rozmyslela. Původní desetidenní lhůta se nakonec prodloužila na 19 dnů. Valachová ale názor nezměnila a v pondělí prezidentovi svou rezignaci potvrdila. Ten ji v úterý přijal.

Štech vidí jako jednu ze svých priorit právě sporné dotace na sport. Už v pátek by chtěl sportovním svazům představit konkrétní opatření. Policie podezřívá bývalou náměstkyni Valachové Simonu Kratochvílovou a někdejšího ředitele odboru ministerstva Zdeňka Břízu, že se domlouvali na rozdělování sportovních dotací s tehdejším šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou.

Nesouhlas se Senátem

Podle senátorů z podvýboru pro sport by měl Štech vyplatit sportovcům zálohy ve výši tří čtvrtin dotací poskytnutých loni. Měl by tak vyřešit finanční tíseň, kterou sportovcům způsobilo zastavení některých dotačních programů kvůli podezření z jejich zneužívání. Senátoři ve středu Štecha také vyzvali k vytvoření komise, která by o dotacích rozhodovala průhledněji.

Nový ministr při uvedení do úřadu také zopakoval, že odmítá úpravy kariérního řádu učitelů, jak je navrhl Senát. Sněmovna o řádu bude hlasovat v úterý. Štech pokládá za nepochopitelné například zrušení některých specializovaných učitelských pozic, které jsou ve školách léta.

Podle premiéra Sobotky by se nový ministr školství měl do podzimních sněmovních voleb zabývat třemi hlavními úkoly. Prvním je jednání o rozpočtu a požadavcích vysokých škol na navýšení financí. Druhým úkolem by mělo být zajištění rychlého čerpání operačního programu Věda, výzkum a vzdělávání, aby se nemusely vracet evropské dotace v příštích letech. Jako třetí téma Sobotka uvedl podporu sportu.

ph, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme