Zemanův kabinet zažaluje Respekt o 170 miliónů

Vláda podá trestní oznámení na šéfredaktora týdeníku Respekt Petra Holuba. Časopis měl podle premiéra Miloše Zemana obvinit celý jeho kabinet z korupce. Samostatné žaloby, jak Zeman doplnil, podají jednotliví ministři. Každý z nich bude požadovat 10 milionů korun jako odškodnění. Pokud se vláda Miloše Zemana bude s týdeníkem Respekt skutečně soudit, bude to poprvé v novodobé historii našeho státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Premiér popřel, že by se setkal za zavřenými dveřmi se zástupci dvou ruských společností, kteří se jej údajně snažili přesvědčit o výhodách jejich vítězství ve výběrovém řízení na Unipetrol, jak nedávno napsal ekonomický týdeník Euro. Na adresu Respektu v minulosti uvedl, že je to novinářská žumpa. S týdeníkem se soudil například premiérův poradce Miroslav Šlouf. Soud mu v roce 1999 přiřkl nárok na omluvu ze strany redakce, nikoli však finanční odškodnění. "Členů vlády je sedmnáct a doufám, že i čeští novináři pochopí, že sedmnáct krát deset je stosedmdesát miliónů. Chci ale zdůraznit, že veškeré tyto prostředky hodlají členové vlády, pokud je vysoudí, věnovat na charitativní akce," uvedl premiér Zeman.

Šéfredaktor týdeníku Respekt Petr Holub ale odmítá, že by svým článkem obvinil vládu a její členy z korupce. Za svým článkem si stojí a - jak řekl Českému rozhlasu - svá tvrzení je připraven doložit i u soudu. Podle Holuba jde o teoretický článek, kde se vysvětluje korupce v posledních dvanácti letech a věta, která rozčílila premiéra Zemana, zní, že jeho vláda boj s korupcí prohrála, o čemž svědčí údaje organizace Transparency International i korupční chování ministrů. "Ta věta neříká, že by ministři brali úplatky, nebo že podléhají korupci, ale že se chovají tak, že to může korupci podporovat," dodal Holub. Tato konstatování podle něj dokládají například zjednodušená výběrová řízení na různé státní zakázky. Holub přiznal, že pokud by soud vládě skutečně přiřkl požadované odškodné 170 miliónů korun, musel by týdeník Respekt skončit.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme