Zítra začne další vyjednávání o nové vládě
Zítra ODS, den poté KSČM - takové je pořadí dalších schůzek o nové vládě úřadujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse. V návaznosti na další vývoj proto nepočítají s parlamentními prázdninami poslanci. Jejich další schůze, která měla začít podle harmonogramu sněmovny až na podzim, totiž může být vzhledem k sestavování nové vlády svolána dříve. Pokud se politikům podaří už v následujících dnech nový kabinet sestavit tak, že ho jmenuje prezident Václav Klaus, měla by pak nová vláda do třiceti dnů požádat dolní komoru o vyslovení důvěry.
Úřadujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse čekají od zítřka další jednání o podobě a podpoře nového kabinetu. Zítra se má sejít s lídrem opoziční ODS Mirkem Topolánkem, ve čtvrtek pak se šéfem komunistů Miroslavem Grebeníčkem. Nejužší vedení ČSSD totiž Grosse pověřilo, aby jednal se všemi parlamentními stranami - tedy včetně komunistů. Jeden z vlivných sociálních demokratů Jaroslav Foldyna věří, že se Grossovi podaří vládu nejen sestavit, ale že pro ni na parlamentní půdě najde i potřebnou podporu. "V této chvíli je to velmi široká možnost variací, které má před sebou. Myslím, že bychom si neměli dávat nějaké mantinely. Všechno je možné."
Předseda KSČM Miroslav Grebeníček bude s úřadujícím předsedou sociálních demokratů Stanislavem Grossem jednat o programu formující se vlády, nikoli o personálním složení a obsazení dalších vrcholných funkcí. Grebeníček neočekává od schůzky nic převratného pro svou stranu. Nechá se prý překvapit, s čím Gross přijde. Distancoval se od toho, že by komunisté chtěli za podporu vlády sociálních demokratů funkci předsedy Poslanecké sněmovny.
Ještě dřív než se ale Topolánek sejde s Grossem, sejdou se vrcholní představitelé ODS, aby připravili podklady a stanoviska. Místopředseda ODS Petr Nečas o zítřejším slaďování not říká. "V ranních hodinách se sejde nejvyšší vedení Občanské demokratické strany, aby posoudilo vývoj situace a také dalo jasné zadání pro další kroky. My jsme přesvědčeni, že nejlepším směřování pro naši zemi je za současné situace směřování k předčasným volbám, aby voliči znovu rozdali karty."
Formování nové vlády hnulo harmonogramem schůzí poslanecké sněmovny. Zatím poslední - červnovou - zákonodárci sice ukončili, ale pokud se podaří sestavit nový kabinet, který bude žádat sněmovnu o důvěru, budou muset svolat schůzi mimořádnou. Poslanci jsou proto ve střehu. V pohotovosti jsou kvůli tomu i poslanci nejsilnější opoziční strany ODS. "Ostražitě vyčkáváme", naznačil Radiožurnálu jejich šéf Vlastimil Tlustý. "My budeme určitě reagovat v situaci, kdy naše účast bude vhodná a potřebná. Jsme připraveni jednat kdykoli, nicméně teď se zdá, že řešení vládní krize probíhá pod taktovkou prezidenta republiky a my budeme samozřejmě čekat na vývoj situace."