Afghánské moderátorky musejí mít ve vysílání zakryté tváře. Po světě se zvedla vlna solidarity

Islamistické hnutí Tálibán, které se chopilo moci v Afghánistánu loni v srpnu, přitvrzuje se svými požadavky, které se týkají nejen svobody žen, ale celé občanské společnosti. V neděli hnutí začalo vymáhat zahalené tváře také u moderátorek afghánských televizí. V reakci na to se zvedla vlna solidarity v podobě kampaně #freeherface, v rámci které se lidé z celého světa na podporu afghánských novinářek fotí s tvářemi zakrytými rouškami.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderátorka televize TOLO Khatereh Ahmadiová byla v neděli ve vysílání už se zakrytou tváří

Moderátorka televize TOLO Khatereh Ahmadi se v neděli ve vysílání objevila už se zakrytou tváří | Foto: Ali Khara | Zdroj: Reuters

Tálibán zavedl pro ženy povinnost nosit na veřejnosti zakryté obličeje na začátku května. Podle vůdce hnutí Hibatulláha Akhundzady je žádoucí, aby se na veřejnosti objevovaly zahalené kompletně, a to ideálně v tradiční burce.

S nařízením, že také televizní moderátorky musejí mít ve vysílání zakryté tváře, přišlo Ministerstvo pro podporu ctností a prevenci neřestí ve čtvrtek, s platností od soboty. Tehdy se novým pravidlům přizpůsobila pouze některá média, a novinářky z hlavních zpravodajských stanic, jako jsou TOLO, Ariana, Šamšad nebo 1TV, se příkazu vzepřely.

Tálibán zakázal společné stolování mužů a žen, majitelé restaurací se bojí poklesu tržeb

Číst článek

Už v neděli se však také ony objevily ve vysílání zahalené tak, aby jim byly vidět pouze oči. Tálibán nedal médiím na výběr a trvá na tom, že ženy, které nesplní jeho požadavky na zahalení, nemohou zůstat dále na své pozici. Hnutí dalo moderátorkám možnost mít obličej zakrytý místo burky rouškou.

Ředitel TOLO Khpolwak Sapai popsal pro agenturu AFP, že absolvoval nekompromisní telefonát, v němž mu bylo řečeno, že není jiná cesta, než u novinářek zahalení striktně vyžadovat. Dosud bylo pro moderátorky v TOLO povinné nosit pouze šátky zahalující vlasy. V TOLO se muži rozhodli své kolegyně podpořit tím, že si roušky nasadili také.

TOLOnews and other TV channels in Kabul on Sunday followed the order of the Ministry of Vice and Virtue regarding covering female presenters’ faces.
The Ministry of Vice and Virtue named Sunday morning as the final deadline, and called this order mandatory...1/3
#TOLOnews

16:09 – 22. 05. 2022

94 331

Moderátorka TOLOnews Sonia Niaziová uvedla pro agenturu Al Jazeera, že se zakrytým obličejem to bylo poprvé, co se při moderování vůbec necítila dobře.

„Je nám vnucována vnější kultura. Nové nařízení nám může při moderování způsobovat problémy. A přitom samotný islám nám zahalovat si obličej nepřikazuje," dodává Niaziová.

V návaznosti na nové pořádky v afghánských médiích se na sociálních sítích zvedla vlna solidarity. Do protestu pod hashtagem #freeherface se zapojila řada novinářů po celém světě. Jedním z nich je právě také ředitel TOLO Khpolwak Sapai.

Muži i ženy se na podporu afghánských žen fotí na sociálních sítích s nasazenými zdravotnickými rouškami.

In a show of solidarity with #Afghanwomen #freeherface

15:51 – 23. 05. 2022

146 1794

Navzdory novým opatřením Tálibán odmítá, že by byl vysloveně proti tomu, aby se ve vysílání objevovaly ženské moderátorky.

„Nemáme v úmyslu odstranit je z veřejné scény, odsunout je na vedlejší kolej ani jim vzít právo na práci,“ uvedl mluvčí Ministerstva pro podporu ctností a prevenci neřestí Mohammad Akif Sadeq.

Kromě samotných žen, které nevyhoví požadavku Tálibánu, mohou být propuštěni také jejich mužští příbuzní. Mužskému doprovodu ženy, která nebude přiměřeně zahalená na veřejnosti, dokonce hrozí několikadenní vězení.

Poté, co se Tálibán v srpnu ujal vlády, se zdálo, že polevil na některých svých požadavcích. Mimo jiné tehdy ženám nenařídil, jak se mají oblékat. V posledních týdnech však došlo k prudkému obratu, který potvrdil nejhorší obavy ochránců práv a ještě více zkomplikoval jednání Tálibánu s mezinárodním společenstvím, které legitimitu radikálního hnutí v čele Afghánistánu dosud neuznalo.

Hana Vincourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme