Agentka FBI kvůli lásce zběhla k Islámskému státu, po návratu dostala nezvykle nízký trest

Agentka tajných služeb se zamiluje do muže, kterého sleduje. Ačkoliv je vdaná, rozhodne se vzít si jej. Po krátkém společném soužití ale zjistí, jaký skutečně je. Zdá se vám to jako příběh ze špatného romantického filmu? Je to ale skutečný příběh překladatelky americké FBI původem z Československa, která takto propadla německému raperovi a představiteli takzvaného Islámského státu. Na případ upozornila americká CNN.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý rapper Deso Dogg, který se přidal k Islámskému státu. | Foto: Fotobanka Profimedia

Agentka americké FBI Daniela Greenová, s prověrkou na přísně tajné dokumenty, v roce 2014 odcestovala do Sýrie na území takzvaného Islámského státu, kde se vdala za muže, kterého do té doby sledovala. Toho varovala, že jej Spojené státy sledují.

Už po necelém měsíci společného života si to ale rozmyslela a psala zpět do Spojených států, že by si přála se vrátit, což se jí krátce na to povedlo.

Policie ji ve Spojených státech zadržela a Greenová zamířila před soud. Ten ji, údajně kvůli její aktivní spolupráci, odsoudil jen na dva roky vězení. Podle televize CNN je to za s terorismem spojené trestné činy velmi nízká sazba.

Průměrná délka vězení pro spolupracovníky ISIS je podle Centra Národní bezpečnosti Fordhamovy univerzity asi 13,5 roku.

Irácké milice vyhnaly Islámský stát z antické Hatry. Město je ale zřejmě zničené

Číst článek

CNN rovněž podotýká, že americká vláda celý případ tajila. „Je to velmi rozsáhlý případ, který zahrnuje terorismus, FBI, národní bezpečnost. Je proto jen těžké si představit, že by tyto informace nebyly ve veřejném zájmu," tvrdí investigativní novinář Scott Glover.

Ministerstvo spravedlnosti trest označilo za odpovídající a odmítlo situaci dále komentovat. Stejně se zachovala i FBI. Úřad jen uvedl, že učinil kroky k tomu, aby se podobné situace neopakovaly.

Greenová už si svůj trest odseděla a je nyní volná. Soud poté, co ukončila svou spolupráci, zveřejnil část do té doby utajeného spisu. S médii se odmítá setkat s tím, že pokud by někomu dala rozhovor, mohlo by to ohrozit celou její rodinu.

Německý raper, který se dal k Islámskému státu

Greenová jako agentka FBI, přijatá jako specialistka na němčinu, sledovala podle dokumentů „Individuum A", pod čímž se skrýval muž jménem Denis Cuspert, známý také jako raper Deso Dogg. Ten nikdy nebyl hvězdou první třídy, rozhodně ale nebyl neznámý.

S raperskou kariérou ale skončil po autonehodě v roce 2010, při které málem zemřel. Po ní se obrátil k náboženství a drsné hiphopové texty podle CNN vyměnil za islámské duchovní písně. V jednom ze svých textů dokonce vyzdvihoval Usámu bin Ládina. V roce 2011 zveřejnil falešné video, na kterém měl americký voják znásilnit muslimskou ženu. To inspirovalo útočníka z frankfurtského letiště, který při atentátu zabil dva americké vojáky.

Později Cuspert utekl do Sýrie, přijal jméno Abu Talha al-Almani a objevil se v řadě propagandistických videí. V těch vyzýval k teroristickým činům v Evropě, v jednom také hrozil smrtí tehdejšímu americkému prezidentu Obamovi, v dalším pak na záběrech drží čerstvě uříznutou lidskou hlavu. V roce 2015 se Spojené státy domnívaly, že zemřel při jednom z náletů, o rok později se ale ukázalo, že útok přežil.

Osmatřicetiletá Daniela Greenová je původem z Československa. Podle CNN se tady narodila, ale vyrůstala pak v Německu, kde se provdala za amerického vojáka. S ním odcestovala do Spojených států, kde vystudovala a jako německá rodilá mluvčí začala pracovat pro FBI.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme