AI varuje před nebezpečím nového násilí v Kyrgyzstánu

Beztrestnost útočníků, kteří v Kyrgyzstánu přesně před rokem rozpoutali etnické střety, může vést k novému násilí. Varuje před tím mezinárodní organizace Amnesty International.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdevastované kyrgyzské město Oš | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Organizace zveřejnila u příležitosti prvního výročí pogromů ve středoasijské zemi podrobnou zprávu. Vyzývá v ní vládu v Biškeku, aby události vyšetřila a viníky postavila před soud. Při násilnostech loni zemřelo 470 lidí. Stovky dalších byly zraněny, tisíce domů lehly popelem.

Amnesty International ve své zprávě obviňuje kyrgyzské úřady z neobjektivity. Dokument poukazuje na to, že za zorganizování etnických srážek byli odsouzeni v drtivé většině členové uzbecké menšiny, přestože 70 procent obětí střetů na jihu země pocházelo právě z tohoto etnika.

Zpráva obviňuje kyrgyzské bezpečnostní složky z používání „nadměrné síly“ a mučení lidí zadržených během nepokojů. Zároveň varuje, že pokud nebudou potrestáni všichni viníci, zemi může hrozit nové etnické násilí.

Loňské střety ve městech Oš a Džalalabád propukly po týdnech politického zmatku, který rozpoutalo masové povstání a svržení tehdejšího prezidenta Kurmanbeka Bakijeva.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme