Aj Wej Wej: Změnil jsem názor na lidi v Číně

Postavil Číně olympijský stadion Ptačí hnízdo, teď je ale v kleci sám. Řeč je o slavném disidentovi a umělci Aj Wej Wejovi, který musí do příštího čtvrtku splatit čínským úřadům několika milionovou pokutu. Jinak mu hrozí opět vězení. Tisíce lidí se už rozhodly přispět na umělcovo penále, aby za mříže nemusel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

umělec a kritik čínského režimu Aj Wej-wej

umělec a kritik čínského režimu Aj Wej-wej | Zdroj: ČTK

Tisíce lidí posílají peníze na účet umělce Aj Wej Weje. Čínskému disidentovi tím pomáhají splatit milionovou pokutu. Tu mu před několika měsíci vyměřily pekingské úřady za údajné krácení daní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Asii sleduje probíhající spontánní sbírku na údajné dluhy čínského architekta Aj Wej Weje

Architekta, známého návrhem olympijského stadionu Ptačí hnízdo, čínská policie zatkla v březnu bez udání důvodu. Po třech měsících ho úřady propustily, obviněn byl ale z daňových úniků. Několika milionovou pokutu musí zaplatit do příštího čtvrtka 17. listopadu.

Sbírka začala nevinně: umělec totiž veřejně prohlásil, že pokutu ve výši 15 milionů jüanů (přibližně 43 milionů českých korun) nezaplatí, dokud mu policie nevrátí zabavené účetní knihy, aby mohl případ projednat se svým manažerem a účetním. Nebylo mu však povoleno se setkat ani s jedním z nich.

Manažer Aj Wej Weje tedy na čínskou sociální síť napsal o pokutě a možném dalším trestu pro umělce, což byl podnět pro přátele a příznivce umělce, aby se na něj začali skládat.

Čínské úřady se ke sbírce dosud nevyjádřily, protože povědomí o sbírce se rozšířilo teprve během víkendu. Již teď se ale ze světa ozývá, že se platby na účet umělce nedaří uskutečnit. Tento fakt by svědčil pro to, že účet, který nepřijímá platbu, je zřejmě zmrazen.

Sbírka jako forma protestu

Právníci upozorňují na to, že takovéto sbírky jsou v Číně nelegální a samotný umělec za ni může být potrestán.

Uvolněnější čínská média pak hodnotí sbírku jako jistý druh happening, kterým lidé v Číně reagují na nespravedlivé Aj Wej Wejovo zatčení a věznění. Zahraniční média vidí za sbírkou protivládní protest.

Sám umělec je akcí solidarity nadšen, a ačkoli nesmí od svého propuštění v médiích vystupovat, nechal se včera v telefonickém rozhovoru pro televizi slyšet, že změnil svůj názor na lidi v Číně.

Od čtvrtka se na umělcovy údajné dluhy vybralo 3,5 miliónu dolarů, tedy zhruba 10miliónů korun. Příspěvky se pohybují od symbolických až po tisícové částky. Sbírka tak má již přibližně dvacet tisíc dárců.

Kateřina Procházková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme