Albánci podepsali dohodu o příměří

Velitelé albánských povstalců podepsali po několikadenních odkladech dohodu o příměří na jihu Srbska. Dohodu, která byla uzavřena v jedné z bašt albánských separatistů v Končulji, podepsal velitel takzvané Osvobozenecké armády Preševa, Medvedje a Bujanovace Shefket Musliu v přítomnosti zástupce NATO Petera Feitha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aliance uvádí, že příměří má připravit půdu pro jednání o politickém uspořádání tří okresů v jihosrbském Preševském údolí, kde žije početná albánská menšina. Necelá tisícovka albánských rebelů vedla v posledních měsících ozbrojené útoky na srbské policisty kvůli tomu, že Albánci neměli dostatečné zastoupení v místní samosprávě. Představitelé NATO albánské násilí odsoudili a pohrozili, že atentáty mohou ohrozit mezinárodní podporu nejen pro srbské Albánce, ale i pro Albánce v Kosovu.

Příměří, ke kterému se vůdci v Kosovu zavázali, má trvat nejméně týden. Během této doby se bude zvláštní emisar NATO Peter Feith snažit dosáhnout dlouhodobé dohody mezi rebely a srbskými úřady. Příměří má také usnadnit vstup jugoslávské amády do části nárazníkového pásma na hranicích Srbska s Makedonií.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme