Albánci v Makedonii dostanou širší práva

Albánci žijící v Makedonii budou mít širší práva. Včerejší referendum, které tomu chtělo zabránit, je totiž neplatné. K volebním urnám přišlo jen asi 26 % lidí. Ke schválení je potřeba účast padesátiprocentní. V praxi to znamená, že začíná platit zákon, který Albáncům zajistí větší kontrolu nad školstvím, zdravotnictvím, veřejnými službami nebo kulturou. Tam, kde jejich podíl na obyvatelstvu dosáhne dvaceti procent, musí být zavedena albánština jako druhý oficiální jazyk. Týká se to například i hlavního města Skopje, kde budou nyní muset být ulice označeny dvojjazyčně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skopje | Foto: Balkan Info Home

Referendum vyvolali makedonští nacionalisté ve snaze zablokovat reformu. Obávají se, že nová právní úprava rozdělí zemi podle etnických linií a povzbudí separatistické tendence. Mezinárodní činitelé ale varovali, že by odvolání tohoto zákona mohlo destabilizovat zemi a podkopat šance Makedonie na vstup do Evropské unie a NATO.

Markéta Kaclová, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme