Moskevský soud omezil činnost fondů opozičníka Navalného. Případ se posuzuje v utajeném režimu

Moskevský městský soud v úterý na žádost prokuratury omezil činnost fondů uvězněného opozičního předáka Alexeje Navalného. Informovala o tom stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Předběžné opatření má platit, než soud rozhodne o žalobě prokuratury, která žádá zakázat Navalného fondy jako extremistické organizace.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj u moskevského soudu za sklem | Foto: Press service of Moscow City Court | Zdroj: Reuters

Prokuratura podle BBC žádala soud, aby zakázal Navalného Fondu boje proti korupci a loni zaregistrovanému Fondu obrany práv občanů šířit informace v médiích a na internetu, pořádat jakékoliv druhy akcí a veřejných shromáždění a zúčastnit se voleb.

Navalnyj po 23 dnech ukončil protestní hladovku. Požaduje vyšetření od lékaře, kterého si vybere

Číst článek

Žádala také soud o zmrazení účtů. Soud jednal za zavřenými dveřmi, a tak konkrétní podoba rozhodnutí zatím není známá.

Moskevský městský soud jen oznámil, že zakázal fondům „určité akce“, ale zdržel se podrobností. „Seznam zákazů není uveden, protože případ se posuzuje v utajeném režimu, a tak se rozhodnutí nezveřejňuje,“ objasnila tisková služba soudu podle list Kommersant.

Oba fondy už ruské úřady opatřily v ruském kontextu hanlivou nálepkou „zahraničního agenta“ kvůli údajnému přijímání peněz ze zahraničí.

Ruská policie zadržela na 1800 lidí při demonstracích na podporu Navalného. Většina byla z Petrohradu

Číst článek

Působení fondů, zaregistrovaných v Rusku jako neziskové organizace, může zakázat či omezit jen soud. V případě Navalného regionálních štábů už v pondělí úřady omezily jejich činnost poté, co prokuratura podala žalobu.

Prokuratura se soudně domáhá postavení Navalného fondů a štábů mimo zákon a jejich likvidace. Očekává se, že vlastní soudní proces se odehraje s vyloučením veřejnosti, dodala BBC.

Štáby Navalného tvoří síť, která má pobočky po celém Rusku. Na svém webu uvádí, že se zabývají například zveřejňováním analýz, ochranou životního prostředí, stejně jako podporou nezávislých kandidátů v místních volbách a dalšími politickými kampaněmi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme